V štátnych zriadeniach vo Vysokých Tatrách je 18 pozitívne testovaných repatriantov. Ich počet nie je podľa samosprávy taký alarmujúci.
Koronavírus: Na Slovensko pribudlo 114 nakazených a dvaja mŕtvi, Covid-19 sa potvrdil v ďalších DSS a nekontrolovane sa šíri v Žehre (online)
„Pri súčasnom počte 45 repatriantov sa dali očakávať pozitívne výsledky. Čakáme na výsledky opakovaných testov a veríme, že priebeh ochorenia bude mierny a všetci budú v poriadku,“ uviedol primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš s tým, že v štátnych zariadeniach v meste sú aktuálne umiestnení repatrianti, ktorí sa vrátili z Anglicka, Talianska, Francúzska, Tirolska, zo Švédska, Španielska a iných krajín Európy.
Viac o téme: Koronavírus
„Očakáva sa, že v najbližších dňoch pribudnú do zariadení ďalší repatrianti,“ informovala Daniela Birková z kancelárie prednostu mesta Vysoké Tatry.
V Tatrách vznikli koncom marca tri karanténne stanice ministerstva obrany a vnútra, a to v Tatranských Zruboch, Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese.
Slováci, ktorí sa v zariadeniach zdržiavajú, vrátane šoférov autobusov, musia dodržať povinnú 14-dňovú karanténu. Nesmú z budov vychádzať, podobne ani do vnútra sa nikto cudzí nedostane. Všetky tri objekty strážia vojaci aj polícia 24 hodín denne.
Umiestnili stovky ľudí
Kapacity karanténnych zariadení, ktoré vyčlenil Prešovský samosprávny kraj (PSK) pre štátom riadenú repatriáciu, sú naplnené. V štyroch školských internátoch je umiestnených 330 navrátilcov zo zahraničia, ktorí musia strpieť povinnú karanténu a pobyt minimálne do vyhodnotenia výsledkov testovania na COVID-19.
Nakazení zamestnanci nemocnice v Michalovciach zostali v karanténe, príznaky Covid-19 nemajú
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, Slováci zo zahraničia do karanténnych zariadení prichádzali postupne od štvrtka 9. apríla a počas veľkonočných sviatkov za asistencie policajných zložiek. Aktuálne krajská samospráva eviduje v Poprade 168, v Bardejove 73, vo Svidníku 42 a Vranove nad Topľou 47 ubytovaných repatriantov.
„Celý proces registrácie a umiestňovania prebiehal bez väčších problémov za prísnych bezpečnostných i hygienických podmienok. Vzhľadom k tomu, že navrátilci pricestovali do zariadení individuálnou dopravou, boli umiestení separovane od ostatných. Podstatné je, že je pritom vylúčený akýkoľvek kontakt s verejnosťou, keďže karanténne centrá sú uzavreté a pod stálym dohľadom polície,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Pomoc poskytli najmä dobrovoľníci
Župan zároveň vyzdvihol nasadenie vedenia internátov, riaditeľov a zamestnancov, ktorí počas sviatkov boli v pohotovosti 24 hodín denne, rovnako tak členov Krízového štábu Úradu PSK, ako aj ďalších zainteresovaných zložiek. Súčinnosť poskytli predovšetkým dobrovoľnícke tímy, Asociácia samaritánov SR, Slovenský Červený kríž a dobrovoľní hasiči.
Ochoreniu Covid-19 podľahol štvrtý pacient DSS Pezinok, riaditeľka prišla o miesto
„Bez vzájomnej koordinácie a pomoci by takýto nápor nebolo možné zvládnuť. Rovnako aj bez pochopenia ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe a ktorým štát, ako aj my podávame pomocnú ruku. Nie je to pre nikoho komfortná, štandardná situácia a aj pre naše školské zariadenia celkom nová skúsenosť. Som presvedčený, že všetky zúčastnené strany robia maximum,“ dodal Majerský.
Prešovský samosprávny kraj okrem ubytovania zabezpečil pre repatriantov hygienické balíčky, dezinfekciu priestorov, upratovacie služby i pravidelnú stravu. Pomáhal aj so zabezpečovaním chýbajúcich ochranných prostriedkov pre obslužný personál.
Poskytli respirátory aj ochranné štíty
„Pre každé zariadenie sme na prvotný príjem repatriantov poskytli respirátory, rúška, overaly i ochranné tvarové štíty. Nemôžeme sa spoliehať na štát, musíme konať. Systém zásobovania ochrannými prostriedkami stále nie je ideálny, rovnako ani koordinácia úloh, napríklad s okresnými úradmi pri prijímaní repatriantov či s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva pri samotnom testovaní. Ide nám o čas a hlavne zdravie nás všetkých,“ dodal župan.
Českým nemocniciam darujú liek proti malári a lupusu, použijú ho pri liečbe Covid-19
V izolácii strávia navrátilci minimálne šesť dní, potom budú testovaní na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Ak budú vzorky negatívne, pôjdu do domácej karantény. Ak budú pozitívne, ostávajú naďalej v karanténnom zariadení alebo sa rozhodne podľa ich zdravotného stavu.
Počas štvrtku robia testovanie navrátilcov karanténnych centier v Bardejove, v piatok 17. apríla budú testovaní repatrianti vo Svidníku a Vranove nad Topľou. Momentálne na výsledok testov čakajú repatrianti umiestnení v Poprade, kde im vzorky odobrali v stredu 15. apríla.