Odkedy sa začali nosiť vysoké podpätky, neexistovalo obdobie, aby neboli v móde. Raz darmo, ženské nohy aj zadoček vyzerajú inak, keď sa chodí po špičkách. Ortopédi však majú na tento druh obuvi jednoznačný názor.
Vysoké podpätky vplývajú na držanie celého tela
No každá jedna, ktorá mala topánky na vyššom podpätku obuté aspoň raz v živote, vie, že to nie je najpohodlnejšia obuv. V skutočnosti neovplyvňuje len chodilo, ale celé telo.
„Pri nosení podpätkov vzniká nerovnováha svalov, ktoré sú zodpovedné za držanie tela. Pri krátkodobom nosení je nerovnováha reverzibilná (vratná). Pri dlhodobom preťažovaní svalov však vznikajú svalové skrátenia, ktoré si vyžadujú komplexnejšiu liečbu,“ upozorňuje ortopéd Jozef Vojtaššák.
Najčastejšie dôsledky chôdze v topánkach vysokých podpätkoch
Chodenie po špičkách s pätou vyššie, než sú prsty nôh, ovplyvňuje celý rad kĺbov, šliach a svalov.
„Na chodidle vzniká bolestivá priečna plochá noha, deformity prstov aj stuhnutie v oblasti členkového kĺbu, kolien, bedrových kĺbov,“ pokračuje lekár.
Následne sa mení zakrivenie celej chrbtice, postavenie ramien, lopatiek, dochádza k zmene držania tela. „Zmeny majú spočiatku funkčný charakter, teda k nim dochádza iba vtedy, keď má žena obuté topánky na podpätku, ale neskôr sa deformita fixuje, čo sťažuje následné liečenie.“
Ako si rýchlo uľaviť od bolesti po celom dni na podpätku
Na to, aby sme po hodinách strávených v topánkach na vysokom podpätku dopriali svalom a kĺbom úľavu, niekedy stačí vyzuť sa a vyložiť si nohy vyššie. No nie vždy. Niekedy bolí časť nohy, členok alebo chrbtica.
„Vo všeobecnosti pri drobných úrazoch, preťaženiach, respektíve vo všeobecnosti pri drobných bolestiach začíname všetci svojpomocnou domácou liečbou. Tu zaraďujeme kľudový režim, eleváciu (dvíhanie) a ľadovanie končatiny. Aplikujeme nesteroidné antiflogistiká ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým je napríklad krém Aflamil s aceklofenakom,“ odporúča Vojtaššák.
Boľavým chodidlám doprajte večerný kúpeľ s morskou soľou a po aplikácii krému ich nechajte odkryté na vzduchu zrelaxovať.
Zlatá stredná cesta
Rozumným kompromisom medzi túžbou vyzerať dobre (teda mať topánky na podpätku) a zároveň neničiť svoje nohy a chrbticu je nosenie podpätkov vysokých len niekoľko centimetrov (3 – 5) alebo topánok s platformou.
„Vhodná výška podpätku je individuálna podľa výšky postavy, tvaru chodidla a subjektívnej znášanlivosti výšky podpätku,“ hovorí Vojtaššák. „Spoločnou nevýhodou vyššej platformy a podpätkov je nestabilita chodidiel a členkov pri chôdzi. Ak si už musíme vybrať, tak radšej preferujeme stabilnejší typ obuvi – platformu, respektíve širšie podpätky. Zvlášť je to dôležité, ak má žena prítomný hypermobilný syndróm alebo má za sebou opakované podvrtnutia členkov.“
10 užitočných rád pre bezpečnú chôdzu v topánkach na vysokých podpätkoch
- na nové topánky si zvykajte postupne – noste ich najprv len doma na pár desiatok minút denne
- zvoľte správnu výšku podpätku, pohodlie je základ
- nenoste topánky viac ako 8 hodín denne, avšak maximálne hodinu po tom, ako pocítite prvú bolesť nôh
- počas dňa vystriedajte viac druhov topánok, aby nedošlo k preťaženiu lýtkových svalov
- stuhnutý lýtkový sval pomasírujte a bolestivé miesta natrite krémom s účinnou látkou aceklofenak, ktorý tlmí bolesť aj prípadný zápal
- pri chôdzi robte kratšie kroky
- vyhnite sa bolesti bruška chodidla používaním silikónových alebo gélových vložiek do topánok
- pri chôdzi kráčajte vzpriamene a spevnite stred tela
- našľapujte na vonkajšiu stranu chodidla
- po celodennom pobyte vašich nôh v topánkach na vysokých podpätkoch doprajte chodidlám kúpeľ s morskou soľou