Video: Virtuálna realita pomáha liečiť tupozrakosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NÚDCH
Sprava: riaditeľ OZ BILLA deťom Tomáš Staňo, primárka Klinikdy detskej oftalmológie Beáta Bušányová a riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela Foto: vZdravotnictve.sk

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) rozšíril možnosti liečby niektorých očných ochorení. Vďaka moderným prístrojom sa liečba pre malých pacientov Kliniky detskej oftalmológie (KDO) LF UK a NÚDCH stane hrou.

Minimalizuje sa tak ich stres a deti si ani neuvedomia, že sa zároveň liečia.

Som veľmi rád, že sa nám podarilo rozšíriť spektrum možností liečby tupozrakosti o virtuálnu realitu a to nielen v prípadoch, kedy klasická liečba nepriniesla očakávaný efekt, ale aj u starších detí, u ktorých sa ochorenie zistilo až vo veku, kedy už liečba nie je taká efektívna,“ povedal generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Zároveň poďakoval občianskemu združeniu Billa ľuďom, vďaka ktorému sa podarilo prístroje zakúpiť.

Zber plodov či praskanie bublín

Ako konštatovala primárka KDO Beáta Bušányová, tupozrakosť je najlepšie ovplyvniteľná do veku 6 – 7 rokov, kedy sa vyvíja zrakové centrum.

V neskoršom období už nedosiahneme taký efekt liečby. Cvičenia, na ktoré sa používajú špeciálne okuliare virtuálnej reality v kombinácii so špeciálnym softvérom, dokážu ovplyvniť liečbu tupozrakosti aj vo vyššom veku a dokonca aj v dospelosti. Takýto prístroj sme doteraz na našom pracovisku nemali,“ informovala Bušányová.

Ako uviedla, je to binokulárne cvičenie, pri ktorom dieťa súčasne používa obidve oči a má ich odokryté.

Je to veľká výhoda, lebo zakrývanie očka, predovšetkým malé deti, zle tolerujú,“ dodala primárka KDO.

Vizuálna terapia

Tupozrakosť je očná chyba, ktorou trpia asi 2 až 4 percentá detskej populácie.

Nemusí sa manifestovať a rodič ani dieťa nemusia nič spozorovať. Rizikové sú deti s pozitívnou rodinnou anamnézou, kedy sa ochorenie už v rodine objavilo.

Tupozrakosť môže byť súčasne spojená s výskytom anizometropie – výrazným rozdielom dioptrií medzi očami, tiež pri strabizme – škúlení.

Prístroje, ktoré doplnia ortopticko-pleoptickú ambulanciu, sú špeciálne prístroje na vizuálnu terapiu, ktorej cieľom je optimalizovať celý vizuálny systém očí a oblastí mozgu, ktoré kontrolujú videnie, vizuálne vnímanie a celý psychomotorický vývoj dieťaťa.

Očné chyby, ktoré sa liečia u detí vizuálnou terapiou, zahŕňajú napríklad tupozrakosť, škúlenie, poruchy pohybov očí a iné problémy so zrakom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta BušányováLadislav Kužela
Firmy a inštitúcie BILLANÚDCH Národný ústav detských chorôb