Takmer 70 percent ľudí by zmenilo svoj životný štýl až diagnostika závažnej choroby či odporúčanie lekára. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala vypracovať skupina AXA.
Len pätina respondentov uviedla, že by tak urobila preto, aby bola vzorom pre svoju rodinu, deti a okolie.
„Prax je obdobná. Väčšina klientov príde do našej poradne až vtedy, keď už majú samotný zdravotný problém. V lepšom prípade, ak ich motivuje rodina,“ uviedla Zuzana Klinčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Nieto času, peňazí a sme pohodlní
Najčastejšou odpoveďou, čo bráni Slovákom upraviť si jedálniček, vynechať vylihovanie pred televízorom a začať behať či jazdiť na bicykli, je nedostatok voľného času (24,4 %).
Takmer rovnaký počet respondentov však priznáva, že sú trochu alibistickí a za všetko môže ich pohodlnosť (23 %).
Trojicu prekážok uzatvára nedostatok financií. To ako dôvod, uviedlo až takmer 22 % opýtaných.
Štyridsiatnici športujú málo
„Meniť doterajšie stravovacie návyky a celkový životný štýl je pre viacerých veľmi ťažké. Dosiahnutie malej zmeny v stravovaní, či zaradenie pohybovej aktivity môžu byť benefitom pre ich zdravie. Na druhej strane, evidujeme, že rastie počet ľudí, ktorí si uvedomujú dôležitosť prevencie vo vzťahu k svojmu zdraviu,“ dodala Klinčáková.
Prečo nie sme zdraví?
Závery prieskumu skupiny AXA ukazujú, že najaktívnejšou je veková skupina od 18-29 rokov (41,4 %). Športom trávi 1-3 hodiny týždenne.
Fyzická aktivita už menej vonia generácii 40-49 rokov. Tá trávi svoj voľný čas športovými aktivitami menej než hodinu týždenne (30,6 %).
Alarmujúci je ale výsledok, ktorý hovorí, že až pätina respondentov nešportuje vôbec.
Prieskum však ukázal aj jednu zaujímavosť. Viac ako 15 % seniorov nad 60 rokov sa hýbe viac než 7 -12 hodín za týždeň.