V programe rezidentského štúdia je od októbra zaradených ďalších 93 zdravotníckych pracovníkov. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo v tlačovej správe.
Aktuálne je tak podľa neho v štúdiu zaradených 319 pracovníkov. Ide o absolventov medicíny alebo lekárov, ktorí už nadobudli odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v niektorom zo špecializačných odborov v povolaní lekár a tiež sestry.
„Rezidentské štúdium je nástrojom na posilnenie počtu lekárov a sestier v jednotlivých regiónoch Slovenska. Naším cieľom je dostať chýbajúcich odborníkov najmä do oblastí, kde sú najviac potrební. Môžu si vybrať samosprávny kraj, kde chcú po skončení štúdia pôsobiť a tiež miesto – nemocnicu alebo ambulanciu, v ktorej budú vykonávať prax,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Počet odborov sa rozšíril
Do programu sú v súčasnosti zapojené všetky štyri lekárske fakulty na Slovensku a zdravotnícke fakulty, na ktorých sa realizujú tri špecializačné štúdiá pre sestry.
Rezort rozšíril rezidentské štúdium k 1. októbru 2019 o ďalšie špecializačné odbory, v ktorých je nedostatok špecialistov. Okrem všeobecného lekárstva a pediatrie sa môžu zaradiť do ďalších 16 špecializačných odborov.
Pri riešení nedostatku sestier prešľapujeme na mieste, tvrdí komora
V zdravotníckom povolaní lekár sú rezidenti zaradení v špecializačných odboroch:
- všeobecné lekárstvo
- pediatria
- anestéziológia a intenzívna medicína
- gynekológia a pôrodníctvo
- chirurgia
- kardiológia
- neurológia
- oftalmológia
- ortopédia
- otorinolaryngológia
- rádiológia
- urológia
- vnútorné lekárstvo.
V zdravotníckom povolaní sestra ide o špecializačné odbory anestéziológia a intenzívna starostlivosť, inštrumentovanie v operačnej sále a ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii.
Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, v praxi dnes už pracuje viac ako 130 absolventov programu rezidentského štúdia, sú to všeobecní lekári a pediatri.