Vo vakcinačnom centre Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana zaočkovali v utorok 26. januára 90-ročného pracujúceho dôchodcu – prekladateľa, profesora Michala Romana. Išlo o najstaršieho zaočkovaného človeka v tomto vakcinačnom centre.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Ako informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, jeho pozitívny postoj k očkovania sa spája s rodinnou históriou.
„Moja manželka Viera Romanová sa ešte ako študentka Detskej lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe zúčastnila na plošnej vakcinácie proti detskej obrne. Spolu so spolužiakmi očkovala v 50. rokoch minulého storočia deti pomocou tzv. Salkovej vakcíny. V rokoch 1952 – 1953 sa totiž svetom prehnala pandémia poliomylitídy,“ uviedol Roman.
Detská obrna bola obávaným ochorením
Ako pripomenula Cenková, detská obrna bola v tom čase častým a obávaným ochorením. Umieralo, alebo ochrnulo veľa detí.
O očkovanie proti koronavírusu je veľký záujem, ministerstvo prosí ľudí o trpezlivosť
Vakcínu doktora Salka v roku 1953 použili v USA pri rozsiahlom pokuse, na ktorom sa zúčastnili takmer dva milióny detí. Pokusné očkovanie bolo úspešné, prinieslo očakávané výsledky a ochorenie bolo takmer porazené. Počas rokov 1955 až 1957, keď sa začalo s plošným očkovaním, výskyt ochorenia klesol o 90 percent.
Jonas Edward Salk si vakcínu nikdy nedal patentovať. „Odhaduje sa, že tým prišiel asi o sedem miliárd dolárov,“ prezradila hovorkyňa.
Prvá krajina, kde bola choroba vyhubená
V Československu bol posledný prípad ochorenia zaznamenaný v roku 1960, pričom bolo prvou krajinou, kde bola choroba vďaka očkovaniu vyhubená.
Na očkovanie sa už môžu registrovať aj ľudia nad 75 rokov, ministerstvo sprístupnilo formulár
„Lekárka Viera Romanová, mimochodom mama súčasnej prednostky oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny prešovskej nemocnice Ľubomíry Romanovej, bola prvou detskou alergologičkou na východnom Slovensku, pre dospelých pacientov ordinoval lekár Ladislav Szantó. Očkovanie vždy považovala za jeden z najväčších objavov medicíny. Už v detstve, a neskôr ako medička, zažila ako infekčné choroby devastovali chorých. Ak prežili, mnoho z detí si odnieslo trvalé následky,“ dodala Cenková.