Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana (FNsP) v Prešove otvorili Centrum pre diagnostiku a miniinvazívnu liečbu ochorení močových ciest. Vybudovanie centra stálo zhruba 1,9 milióna eur.
Hradené bolo z kapitálového príspevku, ktoré v niekoľkých etapách poskytlo na prístrojové a medicínske vybavenie Ministerstvo zdravotníctva SR.
Centrum na jednom poschodí
Ako v súvislosti s otvorením pracoviska uviedol primár oddelenia urológie FNsP v Prešove Ivan Minčík, jeho výnimočnosť spočíva predovšetkým v jeho komplexnej štruktúre. Centrum sa totiž nachádza na jednom poschodí. „Podobné prístroje, hoci nie až také, sú aj na iných pracoviskách na Slovensku. Ale my pacientov vieme komplexne vyriešiť pri jednej hospitalizácii, na jednom pracovisku a nemusíme ich posielať nikde inde,“ zdôraznil Minčík.
Pacientov s rakovinou prostaty pribúda a na preventívne urologické prehliadky chodí len pätina mužov
Ako dodal, na prístrojoch dokážu moderne riešiť trebárs ochorenie močových ciest spojené s tvorbou kameňov. „V minulosti sa takéto operácie robili klasicky otvoreným prístupom. Teraz máme k dispozícii prístrojové vybavenie a vieme rozbiť a odstrániť z tela pacienta akýkoľvek kameň v akejkoľvek pozícii. To znamená v obličkách, močovodoch a močovom mechúry. A to nielen u dospelých pacientov, ale máme vybavenie aj na miniinvazívny endoskopický prístup u maličkých detí,“ vysvetlil primár prešovskej urológie, ktorý je zároveň predsedom Slovenskej urologickej spoločnosti.
Včasná diagnostika rakoviny prostaty
Prístroje podľa neho takisto umožnia operovať aj dolné močové cesty, nádory močového mechúra v počiatočných štádiách, či riešiť benígne zväčšenie prostaty, kde sa zavedením nového prístupu má skrátiť čas hospitalizácie pacienta zo 14 na dva dni. Dôležitou oblasťou, ktorou sa zaoberajú, je aj včasná diagnostika rakoviny prostaty.
Nemocnica má aktuálne k dispozícii modernú diagnostiku na urologické vyšetrenia, ktoré vedia nájsť rakovinové ložiská. Takáto prevencia dokáže podľa riaditeľa prešovskej nemocnice Ľubomíra Šarníka ušetriť aj nemalé financie. „Je rozdiel medzi tým, keď včas odhalíme prípad a keď ho potom musíme liečiť, čo stojí aj 300-tisíc eur. Tie náklady na úvod sú oproti tomu zanedbateľné. Nie malé, ale nedá sa to s 300-tisícmi porovnať,“ uviedol Šarník.
Výučbové pracovisko pre študentov
Centrum v pondelok prestrihnutím pásky otvoril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský „Pracovisko je špičkou na Slovensku, porovnateľné so svetovými parametrami. Budem nápomocný, čo sa týka dovybavenia pracoviska, prípadne zavádzania modernejších metód a súčasne aj zavádzania preventívnych metód v rámci slovenského zdravotníctva. Tak, aby pacienti, ktorí potrebujú liečbu tohto typu, sa k nej dostali skôr, aby sme im mohli čím skôr pomôcť,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva, podľa ktorého by nové centrum malo byť tiež výučbovým pracoviskom pre študentov medicíny.
„Pre pacientov sú možnosti tohto pracoviska úžasné. Bol by som veľmi rád, ak by tieto možnosti dostávali už aj študenti Lekárskej fakulty a aj v postgraduálnom štúdiu to mali možnosť vidieť budúci urológia, ktorí budú vykonávať prax práve v týchto nemocniciach. Čím skôr títo študenti takéto pracovisko zažijú, o to väčšia bude ich vôľa zostať na Slovensku,“ podotkol dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Daniel Pella.