Pacientov s rakovinou prostaty pribúda a na preventívne urologické prehliadky chodí len pätina mužov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Muž, lekár, rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na preventívne urologické prehliadky chodí na Slovensku približne len 20 percent pacientov po päťdesiatke. Upozornila na to Slovenská urologická spoločnosť (SUS) s tým, že Slovensko je v prevencii na chvoste Európy. „V porovnaní s okolitými krajinami ide o nepriaznivú situáciu,“ doplnil prezident spoločnosti Ivan Minčík.

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií trpí rakovinou prostaty takmer deväťtisíc Slovákov, pričom ročne pribúda viac ako dvetisíc nových pacientov. Odborníci však dlhodobo upozorňujú, že tieto čísla sú v skutočnosti oveľa vyššie. Vďaka včasnej diagnostike a novým možnostiam liečby pritom existuje vysoká šanca na úplné vyliečenie.

Napriek snahe odborníkov však čísla v prevencii na Slovensku stále nie sú dobré. Slovenská urologická spoločnosť sa preto už tretí rok aktívne zapája k medzinárodnej iniciatíve Movember.

„Tento rok netradične nevyzývame na zapojenie do kampane výlučne mužov, ale aj ženy. Sme presvedčení, že ak venujú pár minút svojho času a porozprávajú sa s mužmi o dôležitosti prevencie, môžu im tak zachrániť zdravie, či dokonca život,“ vysvetlil zámer kampane Ivan Minčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Minčík
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSlovenská urologická spoločnosť