Úrady verejného zdravotníctva izolovali už státisíce ľudí, dohľadávanie kontaktov je stále účinné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavirus
Nový variant zaznamenali u osoby, ktorá sa 11. novembra vrátila z Egypta, pričom prvé symptómy sa u nej vyskytli o jedenásť dní neskôr - 22. novembra. Foto: ilustračné, SITA/AP

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) naďalej dohľadávajú pozitívne testované osoby na COVID-19 a ich kontakty. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

„Za január a začiatok februára takto izolovali viac ako 136-tisíc pozitívnych osôb a približne 410-tisíc úzkych kontaktov. S trasovaním pomáhajú RÚVZ aj dohodári, vojaci či dobrovoľníci – napríklad medici alebo študenti iných zdravotníckych odborov,“ uviedla hovorkyňa.

Samotrasovanie má význam

„Pozitívne osoby a ich úzke kontakty sú zo strany RÚVZ poučené o zásadách domácej izolácie, vysvetľujeme i nejasnosti s ňou spojené. Rovnako ich informujeme o inkubačnom čase ochorenia a jeho príznakoch, o dôležitosti dodržiavania hygienických pravidiel či postupe v prípade, že sa osobám zdravotný stav zhorší,“ povedala hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová a dodala, že osoba, ktorá princípu izolácie a karantény rozumie, má väčšiu ochotu dodržiavať pravidlá, a to je z pohľadu prerušenia šírenia nákazy kľúčové.

Viac o téme: Koronavírus

Takzvané samotrasovanie nenahrádza prácu 36 RÚVZ, snažia sa spojiť s každým kontaktom pozitívne testovanej osoby. „Počas telefonátov získavame informácie, ktoré sú pre nás podstatné pri nastavovaní protiepidemických opatrení. Rovnako si o rozhovore vedieme záznam, ktorý sa stáva podkladom pre prípadnú kontrolu dodržiavania nariadených opatrení,“ uviedla epidemiologička z RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

V období vysokých denných prírastkov má však samotrasovanie veľký význam, najmä v lokalitách, kde je pozitívnych osôb príliš veľa, zhodujú sa regionálni hygienici. Nie vždy je totiž možné spojiť sa v krátkom čase so všetkými kontaktmi.

Treba osloviť všetky úzke kontakty

Samotrasovanie, teda činnosť, keď pozitívne testovaná osoba obvolá svoje úzke kontakty, aby zostali v izolácii a prihlásili sa na testovanie, považujú regionálni hygienici za prospešné. Nemožno sa však na to stopercentne spoliehať.

„Ešte sa stáva, že samotrasované kontakty sa rozhodnú dať otestovať skôr ako päť dní od posledného kontaktu s pozitívne testovanou osobou a výsledok môže byť falošne negatívny,“ vysvetlila Mária Kotorová z Oddelenia epidemiológie na RÚVZ vo Veľkom Krtíši. „Stretávame sa tiež s prípadmi, keď pozitívne testované osoby neoslovia všetky svoje úzke kontakty,“ doplnila Karín Záviská z Oddelenia epidemiológie na RÚVZ v Michalovciach.

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu je preto podľa regionálnych hygienikov dôležité, aby osoby, na ktoré sa vzťahuje izolácia, postupovali v zmysle platných nariadení v súlade s protiepidemickými opatreniami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva