Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) naďalej dohľadávajú pozitívne testované osoby na COVID-19 a ich kontakty. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.
„Za január a začiatok februára takto izolovali viac ako 136-tisíc pozitívnych osôb a približne 410-tisíc úzkych kontaktov. S trasovaním pomáhajú RÚVZ aj dohodári, vojaci či dobrovoľníci – napríklad medici alebo študenti iných zdravotníckych odborov,“ uviedla hovorkyňa.
Samotrasovanie má význam
„Pozitívne osoby a ich úzke kontakty sú zo strany RÚVZ poučené o zásadách domácej izolácie, vysvetľujeme i nejasnosti s ňou spojené. Rovnako ich informujeme o inkubačnom čase ochorenia a jeho príznakoch, o dôležitosti dodržiavania hygienických pravidiel či postupe v prípade, že sa osobám zdravotný stav zhorší,“ povedala hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová a dodala, že osoba, ktorá princípu izolácie a karantény rozumie, má väčšiu ochotu dodržiavať pravidlá, a to je z pohľadu prerušenia šírenia nákazy kľúčové.
Viac o téme: Koronavírus
Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov
Takzvané samotrasovanie nenahrádza prácu 36 RÚVZ, snažia sa spojiť s každým kontaktom pozitívne testovanej osoby. „Počas telefonátov získavame informácie, ktoré sú pre nás podstatné pri nastavovaní protiepidemických opatrení. Rovnako si o rozhovore vedieme záznam, ktorý sa stáva podkladom pre prípadnú kontrolu dodržiavania nariadených opatrení,“ uviedla epidemiologička z RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová.
V období vysokých denných prírastkov má však samotrasovanie veľký význam, najmä v lokalitách, kde je pozitívnych osôb príliš veľa, zhodujú sa regionálni hygienici. Nie vždy je totiž možné spojiť sa v krátkom čase so všetkými kontaktmi.
Treba osloviť všetky úzke kontakty
Samotrasovanie, teda činnosť, keď pozitívne testovaná osoba obvolá svoje úzke kontakty, aby zostali v izolácii a prihlásili sa na testovanie, považujú regionálni hygienici za prospešné. Nemožno sa však na to stopercentne spoliehať.
Slovensko daruje nepotrebné vakcíny chudobným krajinám. Kľúčové v budúcnosti bude chrániť hranice
„Ešte sa stáva, že samotrasované kontakty sa rozhodnú dať otestovať skôr ako päť dní od posledného kontaktu s pozitívne testovanou osobou a výsledok môže byť falošne negatívny,“ vysvetlila Mária Kotorová z Oddelenia epidemiológie na RÚVZ vo Veľkom Krtíši. „Stretávame sa tiež s prípadmi, keď pozitívne testované osoby neoslovia všetky svoje úzke kontakty,“ doplnila Karín Záviská z Oddelenia epidemiológie na RÚVZ v Michalovciach.
Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu je preto podľa regionálnych hygienikov dôležité, aby osoby, na ktoré sa vzťahuje izolácia, postupovali v zmysle platných nariadení v súlade s protiepidemickými opatreniami.