Úpal, salmonelóza či zápal stredného ucha vedia potrápiť najmenších najmä počas leta.
Union zdravotná poisťovňa upriamila pozornosť na najčastejšie choroby, ktoré počas letných prázdnin postihujú deti, zároveň radí, ako im predchádzať.
Zápal ucha aj úrazy
Prvou z najčastejších ochorení je zápal stredného a vonkajšieho ucha. Nepríjemné bolesti ucha potrápili v minulom roku takmer 42-tisíc poistencov Unionu, čo je ešte o 9-tisíc detských pacientov viac než v roku 2022.
Častá diagnóza zápalu stredného či vonkajšieho ucha môže byť spájaná aj s letným kúpaním či prechladnutím.
Ak sa pri pichavej či pulzujúcej bolesti ucha objaví aj horúčka, návštevu pediatra netreba odkladať. Zápal spôsobený bakteriálnou infekciou si totiž vyžaduje aj užívanie antibiotík.
Počas horúčav dodržiavajte pitný režim, nečakajte na pocit smädu. Koľko a čoho vypiť, radia hygienici
Štatistiky Unionu potvrdzujú, že u detí s príchodom leta pribúdajú aj úrazy. „Ako náhle príde teplo, krivka úrazovosti prudko stúpa. Úrazy sa najčastejšie u detí stávajú počas mesiaca jún. Medzi tie napočetejšie patria poranenia hlavy, rúk, členka a nôh,“ vysvetľuje za Union lekárka Ingrid Dúbravová.
Dodáva, že v minulom roku utrpelo cez prázdniny úraz takmer 13-tisíc detí, podobný počet dokazujú aj čísla za rok 2022.
Často sa vyskytuje úpal
Častým fenoménom u detských pacientov je aj úpal. „V minulom roku bolo pre úpal ošetrených len 42 našich detských poistencov, tu však išlo o tie najťažšie prípady, ktoré už rodičia nezvládli riešiť doma sami“ uvádza hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.
Správne používanie klimatizácie minimalizuje zdravotné riziká. Pozor si treba dávať aj pri prechode z chladného do horúceho prostredia
S úpalom si podľa jej slov zväčša rodičia poradia aj bez odbornej pomoci.
„Dôležitý je dostatočný prísun tekutín vlažnej teploty a kľudový režim. Pri bolestiach hlavy treba podať liek proti bolesti. Samozrejme, najlepšie je úpalom predchádzať, nadmerné vystavenie sa slnku najmä v hodinách obeda nikomu neprospieva,“ dodáva Baluchová.
Salmonelóza je nebezpečná
Ďalším nepríjemným ochorením je salmonelóza, ktorá človeka potrápi aj niekoľko dní a u detí je obzvlášť nebezpečná pre hrozbu dehydratácie. Preto treba byť obozretný pri nákupe či spracovaní potravín.
Salmonelová intoxikácia a infekcia, ktorá sa prejavuje hnačkami či inými poruchami trávenia, patrí medzi najčastejšie črevné virózy.
V letnom období potraviny nesmú byť vystavené priamemu slnku a treba dbať na ich riadne spracovanie pri vysokých teplotách.
Extrémne horúčavy ohrozujú zdravie zamestnancov. Úrad verejného zdravotníctva radí, ako tomu zabrániť
„V štatistikách vidíme, že najviac našich poistencov bolo pre otravu jedlom ošetrených práve v mesiacoch júl až september, len v minulom roku to bolo približne 450 detí. Ďalšie ho prekonali doma, bez návštevy lekára,“ vysvetľuje hovorkyňa Union.
Infekcie môžu byť spojené s nedostatočnou hygienou, na mieste je teda pravidelné umývanie rúk, ako aj pozornosť pri výbere jedál.
Strašiť angínou nemá zmysel
Strašenie detí o tom, že pri každodennom jedení zmrzliny ich bude bolieť hrdlo a dostanú angínu, je podľa odborníkov mýtus.
So sladkosťami či chladenými nápojmi a potravinami to netreba preháňať, počet angín a zápalov hrdla však určite nie je najvyšší v lete.
Hygienici zisťovali kvalitu vody na Slovensku, požiadavkám na kúpanie nevyhoveli štyri vodné plochy a jedno kúpalisko
„V štatistikách vidíme, že bolesti hrdla a angíny trápia deti najviac v decembri, len v minulom roku to bolo viac než 10-tisíc detských poistencov Unionu. Počas minuloročného mesiaca august s týmto problémom navštívilo lekára menej než 6-tisíc detí,“ uzatvára riaditeľ Union zdravotnej poisťovne Jozef Koma.
Zároveň poistencom pripomína, aby si v prípade nepríjemných udalostí pri doplatkoch za lieky ponechali blok z lekárne, majú totiž nárok na preplatenie doplatkov za lieky až do veku 18 rokov.