Jeden darca môže darovaním orgánov zachrániť život až siedmim ľuďom. Lekári dúfajú, že sa im podarí zvýšiť počet odberov a zabrániť tak predčasným úmrtiam
Na čakacej listine na transplantáciu orgánov je momentálne na Slovensku viac ako 400 pacientov, pre ktorých záchranu je transplantácia nevyhnutne dôležitá.
Napriek tomuto vysokému číslu sa počet transplantácií na Slovensku postupne zvyšuje. Zatiaľ čo v roku 2013 bolo vykonaných len 154 transplantácií, o dva roky neskôr ich už bolo 245.
„V minulom roku bolo vykonaných na Slovensku 200 transplantácií a piati pacienti podstúpili transplantáciu pľúc v nemocnici AKH vo Viedni,“ informoval v utorok regionálny transplantačný koordinátor Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS) Martin Chrastina.
Kampaň pomáha
Počet transplantácii sa podľa spoločnosti darí zvyšovať aj vďaka osvetovej kampani Sedem životov, ktorá prebieha od roku 2014.
„O téme darcovstva a transplantácií sa hovorí oveľa viac, ako tomu bolo v minulosti. Pre verejnosť to už nie je úplne neznáma téma,“ vyhlásila prezidentka STS Zuzana Žilinská.
Už prvý štvrťrok 2017 podľa nej naznačuje, že sa Slovensko posunulo opäť bližšie ku krajinám s dobre fungujúcim transplantačným programom. „Za každou transplantáciou treba vidieť príbeh konkrétneho človeka – pacienta, ktorý je na túto liečbu odkázaný,“ povedala Žilinská.
Transplantovaných priblíži výstava
Pri príležitosti Svetového dňa transplantácií bola sprístupnená verejnosti v bratislavskom Obchodnom centre Eurovea aj výstava fotografky Jeny Šimkovej, ktorá svojím objektívom zachytila emócie a príbehy pacientov pred a po transplantácii.
„Bolo pre mňa nesmierne zaujímavé spoznať týchto ľudí, veľkých bojovníkov. Každý z nich má svoj osobitý, silný príbeh,“ povedala fotografka.
Výstava sa neskôr z Bratislavy presunie aj do Banskej Bystrice, Martina a Košíc, teda jediných ďalších slovenských miest, v ktorých pôsobia transplantačné centrá.
Jeden jediný darca môže podľa STS darovaním orgánov, ktorými sú srdce, pľúca, obličky, pečeň a pankreas, zachrániť život až siedmim ľuďom. Lekári dúfajú, že sa im podarí zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť tak dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabrániť predčasným úmrtiam.