Na 10-tisíc obyvateľov Slovenska pripadá 57 praktických sestier. Podľa najnovšej publikácie OECD o zdraví je to až o 35 sestier menej, ako je priemer krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Tá združuje ekonomicky vyspelé krajiny sveta, kam patrí aj Slovensko.
Odvrátiteľná úmrtnosť
Na 10-tisíc obyvateľov všetkých 38 krajín Organizácie pripadá 92 praktických sestier. Z jednoduchého prepočtu na celú populáciu vyplýva, že Slovensku chýba 19-tisíc praktických sestier na dosiahnutie priemeru OECD.
>>> Rubrika To fakt?
Účelom nie je dosahovať priemer, aj keď ten je silným ukazovateľom kvality zdravotnej starostlivosti. Cieľom je zabezpečiť kvalitné a dostupné zdravotné služby všetkým obyvateľom tak, aby sa predchádzalo zbytočným úmrtiam a predlžoval sa život v zdraví.
V tomto Slovensko zaostáva. Odvrátiteľná úmrtnosť je vysoká. Na 100-tisíc obyvateľov pripadá 189 zbytočných úmrtí na Slovensku v porovnaní so 158 v OECD. Svoje zdravie hodnotí ako zlé alebo veľmi zlé viac ako 13 percent Slovákov a Sloveniek, priemer OECD nedosahuje 8 percent.
Rizikové faktory
Na Slovensku sú ľudia viac ohrození rizikovými faktormi. V dôsledku znečistenia ovzdušia zomrelo 64 ľudí v pomere k 100-tisíc obyvateľom, pričom v OECD to bolo 29 osôb. Spotreba alkoholu, výskyt obezity, ale predovšetkým fajčenie je oveľa častejšie ako inde v OECD.
Programové vyhlásenie vlády označilo personálnu stabilizáciu v zdravotníctve za jednu z priorít. Vláda chce zastaviť odchod skúsených zdravotníkov do zahraničia a vytvoriť dobré podmienky absolventom na prácu doma. Kompetencie zdravotníckych povolaní bude presúvať, aktualizovať a upravovať v súlade s medzinárodnými trendmi.
Osvetu a vzdelávanie vláda považuje za najefektívnejší nástroj na zlepšenie zdravotného stavu populácie, aby občania boli zodpovednejší a informovanejší o svojom zdraví.
Agentúra SITA vám prináša rubriku To fakt? vždy v utorok aj štvrtok večer po 19:00 a v sobotu ráno po 9:00, v ktorej prinášame zaujímavé čísla a štatistiky z rôznych oblastí.