Na následky COVID-19 zomrelo na svete už viac ako tritisíc zdravotníkov. Vyplýva to z novej výskumnej správy Amnesty International, podľa ktorej však bude počet obetí spomedzi zdravotníkov pravdepodobne výrazne vyšší.
Rozdielne metódy počítania úmrtí
Medzi krajinami s doteraz najvyšším počtom úmrtí zdravotníkov na následky ochorenia COVID-19 sú podľa zistení organizácie Rusko, Veľká Británia, Spojené štáty či Brazília. Amnesty International však upozorňuje, že je ťažké porovnávať krajiny medzi sebou, a to pre rozdielne metódy počítania úmrtí.
Počet prípadov nového koronavírusu vo svete sa prehupol cez 14 miliónov
Napríklad Francúzsko evidovalo prípady iba vo vybraných zdravotníckych zariadeniach a v Egypte a Rusku počty úmrtí zdravotníkov poskytnuté zdravotníckymi organizáciami spochybnila vláda.
Viac o téme: Koronavírus
Vážny nedostatok osobných ochranných pomôcok hlásil zdravotnícky personál skoro vo všetkých 63 krajinách a územiach, kde Amnesty International realizovala prieskum. Najmenej v 31 krajinách pracovníci v zdravotníctve a ďalších základných odvetviach usporiadali protesty a štrajky proti pracovným podmienkam.
Čelili vyhrážkam a aj prepusteniu z práce
Tie podľa nich nespĺňali zásady bezpečnosti. V mnohých krajinách ich za to štátne orgány potrestali. V rámci výskumu zaznamenali aj prípady, keď zdravotníci, ktorí prejavili obavy o bezpečnosť v súvislosti so zavedenými protipandemickými opatreniami, následne čelili vyhrážkam, boli prepustení zo zamestnania alebo zatknutí a väznení.
V prešovskom CSS Vita Vitalis zrušili karanténu, sú známe výsledky opakovaných testov
Amnesty International vyzýva štáty, aby považovali COVID-19 za chorobu z povolania a zabezpečili zdravotníkom a pracovníkom v ďalších základných odvetviach kompenzácie a ďalšiu podporu v prípade, že sa ňou infikujú. Takisto musia byť podľa organizácie zaradení medzi skupiny ľudí, ktoré sú prednostne testované na COVID-19.
Amnesty International vyzýva všetky štáty zasiahnuté pandémiou COVID-19, aby uskutočnili nezávislé previerky svojej pripravenosti na pandémiu so zameraním na lepšiu ochranu ľudských práv a životov v prípade budúceho opätovného masového prepuknutia infekcie. Požaduje tiež, aby výsledky týchto previerok zverejnili.