Výkonná rada Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vlani vyhlásila kalendárny rok 2020 za Rok sestry a pôrodnej asistentky. Oslavovať ho bude 20 miliónov sestier a pôrodných asistentiek na celom svete.
Svetová zdravotnícka organizácia v spolupráci s Medzinárodnou radou sestier (ICN) pri tejto príležitosti spustili medzinárodnú kampaň „Nursing Now“ (Ošetrovateľstvo dneška). Jej cieľom je zviditeľňovanie ošetrovateľstva a zvýraznenie nenahraditeľnosti sestier a pôrodných asistentiek v zdravotnej starostlivosti na celom svete.
Slovensko sa prostredníctvom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) zaradilo medzi 100 krajín sveta, ktoré sa aktívne podieľajú na kampani Nursing Now.
Výnimočný rok výnimočného povolania
„Tento rok je pre nás výnimočný, pretože rovnako ako my, aj kolegyne na celom svete si pripomenú 200. výročie narodenia priekopníčky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale. Budeme oslavovať, budeme spomínať, budeme hovoriť o tom, kto sme a aké je naše miesto a postavenie v udržiavaní a prinavracaní zdravia našim občanom,“ uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.
Kampaň Nursing Now prišla aj na Slovensko
„Rovnako budeme verejnosť informovať o dôležitosti dostatku sestier a pôrodných asistentiek, o nenahraditeľnosti nášho povolania, o jeho krásach aj úskaliach, o nespochybniteľných prínosoch povolania sestry a pôrodnej asistentky pre slovenskú spoločnosť,“ priblížila.
„Aby sme dokázali naplniť našu úlohu, musíme fungovať v kvalitnom prostredí, v ktorom sa s nami zaobchádza s rešpektom,“ zdôraznila Lazorová.
Na Slovensku je problém najmä s nedostatkom sestier
Ako komora zdôrazňuje, musí sa investovať do vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek a do zlepšovania ich pracovných podmienok.
Hlavným cieľom kampane na Slovensku je poukázanie na kritickú situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, vysvetlila koordinátorka kampane Nursing Now Júlia Jankovičová.
Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ
Kampaň chce upozorniť aj na vysokú zodpovednosť, ktorú si vyžadujú tieto povolania, no aj na nízku mieru ich uznania spoločnosťou.
Chcú prilákať viac študentov
Kampaň kladie dôraz na prínos sestier a pôrodných asistentiek v praxi najmä v oblastiach väčšej rodovej rovnosti, posilnenia ekonomiky a zlepšenia zdravia obyvateľstva.
Ďalším z jej cieľov je vzbudiť záujem mladých ľudí o povolanie a získať viac študentov v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii.
„V priebehu celého roka 2020 budeme prezentovať prácu sestier a pôrodných asistentiek nielen na celoslovenskej, ale aj na regionálnej úrovni prostredníctvom odborných podujatí, vernisáží fotografií či video spotov, ktoré momentálne pripravujeme, aby sme zvýšili povedomie obyvateľov o našom povolaní a získali ich podporu.“ doplnil člen Rady SK SaPA Milan Laurinc.