- aktualizované 30. októbra 15:36
Stratifikácia stále nemá podporu strany Smer-SD. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini v stredu pred rokovaním vlády.
„Stále nevieme nájsť podporu v našom poslaneckom klube, čo ma nesmierne mrzí, pretože všetci cítia, že sa musíme posunúť dopredu. Mrzí ma postoj poslancov parlamentu za náš klub, ktorí tvrdia, že je to niečo zlé, a neviem pochopiť, prečo,“ povedal predseda vlády.
Dajú hlavy dokopy
Ministerka bola podľa premiéra požiadaná o presunutie hlasovania o stratifikácii z národnej rady, nakoľko sa objavili signály, že pri hlasovaní môže byť pre nedostatočnú podporu táto reforma odmietnutá.
Stratifikácia sa presúva na ďalšiu schôdzu, ministerka požiadala o odklad
Ako Peter Pellegrini dodal, v stredu bude s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou hovoriť o tom, ako ďalej postupovať.
„Musíme sa pozrieť na to, či použijeme variant B, teda či začneme robiť kroky, ktoré môžeme robiť aj mimo schválenia zákona, čiže prvú fázu zberu údajov a definovania parametrov. Alebo uvidíme, či národná rada predsa len bude mať dve schôdze, a tým pádom bude možné v decembri s rozpočtom absolvovať aj prvé čítanie o reforme a potom v januári druhé tak, aby sme mali platnú reformu,“ dodal premiér.
O stratifikácii sa hlasovať bude
Ministerka zdravotníctva informovala, že o presunutie hlasovania o stratifikácii ju požiadal predseda poslaneckého klubu Smer-SD Robert Fico.
„Určite nestiahnem zákon z parlamentu, maximálne som požiadala o preloženie. Chcem, aby sa o tom hlasovalo,“ vyhlásila šéfka rezortu.
Podľa jej slov je však pravdepodobnosť, že stratifikácia môže prejsť, veľmi malá. Ako Kalavská uviedla, podporu by pri hlasovaní nemala v stranách Smer-SD, SNS, Sme rodina a ĽSNS.
Kalavská: Každý by sa mal vyfarbiť, či mu na pacientoch záleží
„Mám svoje limity, nemám sa za čo hanbiť. Keď si niekto neváži moju prácu, nech sa páči,“ povedala ministerka zdravotníctva.
Do ďalších volieb podľa jej slov nemá ambíciu ísť.
Sólymos: Je to škoda
Minister životného prostredia László Sólymos konštatoval, že je škoda, že hlasovanie o stratifikácii bolo presunuté.
„Zdravotníctvo si to jednoducho pýta, treba začať konať. Dá sa do toho vstúpiť, ak sa niekomu niečo nepáči. Je škoda, že ten proces sa nezačal,“ povedal László Sólymos.
Za ľudí: Vláda nie je schopná vládnuť
„Slovenské zdravotníctvo potrebuje reformu. Žiaľ, aj dnešné vyjadrenie ministerky Kalavskej nám ukazuje, že vláda nie je schopná vládnuť a kontrolu nad slovenským zdravotníctvom drží Robert Fico,“ reagovala expertka strany Za ľudí pre oblasť zdravotníctva Andrea Letanovská.
Ako upozornila, spolu so stratifikáciou sa odsunulo aj hlasovanie o návrhu novely zákona o ochrane verejného zdravia. V ňom je okrem iného aj zákaz prijímať do škôlky nezaočkované deti.
Rozhodnuté: Nezaočkované deti do škôlky neprijmú
„Predškolské zariadenia sú miestom ideálnym na prenos infekcií, pretože deti sú mimoriadne citlivé na infekčné ochorenia a sú spolu dlhý čas v tesnom kontakte,“ uviedla Letanovská.
Podmienka absolvovania očkovania dieťaťa podľa overenej očkovacej schémy je podľa nej veľmi užitočným nástrojom ochrany pred vznikom a šírení epidémií. „Ak sa chceme chovať fér voči všetkým, mali by sme chrániť aj tých, ktorí sú ohrození a nemôžu sa chrániť sami,“ vysvetľuje Letanovská.
Lekárska komora je spokojná
Nabehnutie stratifikácie na plytčinu, naopak, víta Slovenská lekárska komora (SLK).
„Veríme, že sme našou odbornou argumentáciou prispeli k pochopeniu, že návrh tohto zákona nie je pripravený na jeho schválenie a uvedenie do praxe,“ vyhlásil predseda SLK Marian Kollár.
„Sme i naďalej presvedčení, že hlavným poslaním tohto zákona bolo prehĺbenie vplyvu zdravotných poisťovní na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ďalšie zníženie vplyvu štátu na organizačnú, personálnu a finančnú podstatu verejného zdravotníctva,“ konštatoval.