- Aktualizované 21. augusta 18:20
Kabinet v stredu schválil návrh novely zákona o poskytovateľoch, ktorý zavádza reformu nemocníc. Ako však po rokovaní vlády uviedol predseda vlády Peter Pellegrini, reformu zo zákona napokon vyňali.
Slovenskí pacienti sú hospitalizovaní častejšie
V legislatívnom návrhu tak ostanú len ďalšie časti, ktoré sa zväčša týkajú následnej starostlivosti . Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská má podľa premiéra teraz mesiac na to, aby hľadala podporu reformy u politických strán.
„Máme ešte stále čas, aby sme, v prípade, že sa na tom nakoniec dohodneme, predložili zákony súvisiace s reformou slovenského zdravotníctva 27., myslím septembra, na rokovanie Národnej rady s tým, aby sme prvé čítanie a druhé čítanie ešte stihli v tomto roku a príslušné opatrenia by mohli začať platiť od 1. januára 2020,“ povedal Pellegrini.
Kalavská je už unavená, no chce bojovať ďalej
Šéfka rezortu po vláde konštatovala, že projekt má stále nádej na schválenie. „Je tu priestor pre to, aby som presvedčila politických partnerov,“ povedala ministerka. Upozornila tiež, že v súčasnosti stratifikácia prebieha, avšak živelne.
ANS: Ak nebude stratifikácia nemocníc riadená, príde živelná
„Ak sa prijme stratifikácia ako reforma v parlamente, každý jeden poslanec, čo tam sedí, každý minister, čo ten zákon posunie ďalej, súhlasí s tým, aby bolo naše zdravotníctvo riadené, aby nebolo živelné, a aby sme neboli na chvoste v rámci kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ povedala Kalavská.
Doteraz podľa ministerky Kalavskej reforma nikdy nepostúpila tak ďaleko. „Nechce sa mi, už som unavená, ale napriek tomu, pre dobro tej veci a pre ľudí, ktorí na tom pracovali, ešte chcem ďalej bojovať,“ dodala.
Dlhodobá starostlivosť si vyžiada 30 mil. eur
Dlhodobá starostlivosť, ktorá v rámci zákona prešla, by mala mať dopad na rozpočet vo výške 30 miliónov eur.
Ministerka informovala, že o týchto peniazoch rokovala s ministrom financií Ladislavom Kamenickým aj s premiérom.
„Tieto peniaze sa vyčlenia, a teda účinnosť zákona o následnej starostlivosti bude od 1. januára 2020,“ povedala ministerka zdravotníctva. Kalavská si myslí, že ide o prvotné zainvestovanie, ktoré bude postupne prinášať šetrenie.
Aktualizované: Stratifikácia je na rokovaní vlády, Fico necháva rozhodnutie na ministroch
Pellegrini zdôraznil potrebu zmeny nemocníc. Pripomenul, že slovenskí pacienti sú hospitalizovaní častejšie a dlhšie v porovnaní s krajinami západnej Európy. Slovensko tiež má vysoký počet odvrátiteľných úmrtí.
„Táto zmena má pomôcť slovenskému pacientovi,“ zdôraznil Pellegrini. „Pacient by mal zostať v rukách lekárov, nikdy nie politikov,“ povedal.
Odmieta Ficovo strašenie
Pellegrini však pripustil, že politická vôľa prijať stratifikáciu musí ísť naprieč celým politickým spektrom. Odmietol však strašenie „zatváraním nemocníc“. To je argument, ktorý používa predseda Smeru-SD Robert Fico, no Pellegrini ho nemenoval.
Fico trval na prijatí ústavného zákona o stratifikácii. To však ministerka napokon odmietla, keď sa ukázal byť potenciálne protiústavný a nevykonateľný. Reformu predložila ako obyčajný návrh zákona, ktorý však Fico nechce podporiť.
Stratifikácia je rozdelenie nemocníc podľa rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú ponúkajú. Mala umožniť transformáciu akútnych lôžok na chronické či špecializáciu jednotlivých nemocníc.