AKTUALIZOVANÉ – Liberáli preto navrhli viacero opatrení, ktoré by Všeobecnej zdravotnej poisťovni mohli pomôcť
Opatrenia v ozdravnom pláne Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) idú v plnom rozsahu proti pacientom. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej besede predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.
„Sú to poistenci, občania, ktorí budú všetky tie minulé rozkrádačky a plytvačky znášať,“ povedal.
Liberáli navrhujú niekoľko opatrení, ktoré by Všeobecnej zdravotnej mohli pomôcť.
Vyrokovať lepšie ceny
Ako priblížil člen zdravotníckeho tímu strany SaS Martin Barto, VšZP ako najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu má šancu nakupovať zdravotnú starostlivosť za najnižšie ceny.
Barto však upozornil, že podľa Správy o vykonávaní verejného zdravotného poistenia za rok 2015, ktorú vypracoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, VšZP za mnoho výkonov a vyšetrení platí nie najmenej, ale najviac.
„Veľmi často viac ako zdravotná poisťovňa Dôvera. Pokiaľ by vyrokovala VšZP ceny na úrovni Dôvery, tak tie úspory by sa mohli prejaviť v číslach okolo desiatok miliónov eur,“ povedal člen zdravotníckeho tímu.
Pozrieť sa aj na veľké nemocnice
Zástupcovia SaS tiež odporúčajú ozdravenie univerzitných a fakultných nemocníc.
„Ide o to, že väčšina z nich nemá žiadne pevné rozpočtové obmedzenia. Jednoducho ich hospodárenie nie je možné ľahko skontrolovať,“ uviedol Barto.
Podľa člena zdravotníckeho tímu by VšZP mohla usporiť aj na prevádzke, v tejto časti je ozdravný plán málo ambiciózny. „Pokiaľ by sa ušetrilo 10 percent na prevádzke, ako sa to urobilo v minulosti, je možné ročne získať deväť miliónov eur,“ poznamenal Barto.
Podľa informácií vyplývajúcich z predbežnej účtovnej závierky za rok 2016 bude očakávaná strata poisťovne vo výške približne 200 miliónov eur. Ozdravný plán poisťovne odsúhlasil koncom decembra minulého roka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). V súčasnosti sa ním zaoberá ministerstvo zdravotníctva.
VšZP: Šetríme aj na vlastnej prevádzke
Všeobecná zdravotná poisťovňa v reakcii uviedla, že ani jedno z opatrení ozdravného plánu, ktoré vie priamo ovplyvniť, nie je koncipované tak, že by sa malo negatívne dotknúť pacienta.
„VšZP však musí záležať aj na tom, aby sa dostala do lepšej finančnej kondície. Zdravotná poisťovňa je maximálne otvorená odbornej diskusii o návrhoch, ktoré by prispeli k naplneniu tohto zámeru s ohľadom na pacientov a zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti,“ reagovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.
Ako pokračovala, VšZP zefektívňuje svoju činnosť, a teda šetrí na vlastnej prevádzke aj mimo opatrení ozdravného plánu. Celková úspešnosť výberu poistného k 31. decembru minulého roka bola 99,83 %.
„Pokiaľ ide o kontrolu hospodárenia nemocníc, VšZP podporuje zámer rezortu zdravotníctva posilniť kontrolu hospodárenia nemocníc prostredníctvom dozorných orgánov. Úspory v prevádzke, ako aj znižovanie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu, sú súčasťou ozdravného plánu. VšZP už v prípade špeciálneho zdravotníckeho materiálu aplikovala do praxe opatrenia, ktorých výsledkom je úspora desiatok miliónov eur na nákupoch špeciálneho zdravotníckeho materiálu,“ uzavrela Balážová.