Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) upozorňuje, že štát napriek sľubom neplatí za zdravotnícke pomôcky. Dlh už presiahol viac ako 120 miliónov eur a každý deň narastá. Mnohé firmy, ktoré majú zastúpenie na slovenskom trhu zvažujú odchod, čo môže paralyzovať operačné výkony v nemocniciach.
„V rámci úhradového mechanizmu čo sa splatnosti pohľadávok týka, sú dodávatelia zdravotníckych pomôcok pre štát na konci jeho priorít. Zdravotnícke pomôcky sú však nevyhnutné pri bežnej operatíve a ich nedostupnosť na trhu môže úplne paralyzovať operačné výkony v nemocniciach,“ vysvetľuje Katarína Danková, výkonná riaditeľka asociácie SK+MED s tým, že mimoriadnu situáciu sleduje aj Európska komisia, ktorá v tejto veci podala na Slovensko žalobu a na 19. septembra 2024 je avizované vynesenie rozsudku.
Dolinková sa stretla s českým ministrom zdravotníctva Válekom, rokovali o posilnení spolupráce v oblasti liekovej politiky
Členovia SK+MED dlhodobo poukazujú na to, že oddlženie nie je riešením a volajú po systémových zmenách v slovenskom zdravotníctve. Najväčšiu neschopnosť splácať svoje pohľadávky voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok majú štátne nemocnice, z nich niektoré sú už pred exekúciou.
Podľa asociácie naďalej hrozí, že budeme čeliť nedostupnosti zdravotníckych pomôcok na našom trhu, čo môže úplne paralyzovať operačné výkony v nemocniciach. Následkom toho môže byť odkladaná plánovaná operatíva a čakacie lehoty sa pre pacientov môžu ešte viac predĺžiť.
„Rezort zdravotníctva tlačí pred sebou problém, ktorý je z dlhodobého hľadiska neudržateľný,“ uzavrela výkonná riaditeľka SK+MED.