Správna obuv, osvetlenie a pomocné pomôcky sú kľúčové pre bezpečnosť seniorov v zime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior, dôchodca, opatrovateľka,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zimné mesiace prinášajú pre seniorov zvýšené riziko pádov na šmykľavých chodníkoch, čo môže mať vážne následky. Farmaceutická laborantka Tatiana Kocúrková z Dr. Max zhrnula praktické rady na prevenciu pádov a podporu rekonvalescencie.

Bezpečná obuv

Seniorom odporúča nosiť pohodlnú obuv s protišmykovou podrážkou, používať zdravotné pomôcky s kolieskami alebo paličky so špeciálnymi hrotmi proti šmyku. Rovnako by mali pravidelne cvičiť na zlepšenie rovnováhy a posilňovať svaly. Kvalitné osvetlenie v domácnosti a na vonkajších schodíkoch tiež podľa odborníčky pomôže znížiť riziko úrazov.

V prípade pádu by mal senior zostať pokojný a pokúsiť sa zhodnotiť zranenie. „Ak sa objavia modriny a opuchy, na poranené miesto by sa mal priložiť studený obklad,“ radí Kocúrková.

Zmiernenie bolesti a opuchov

Na zmiernenie bolesti a opuchov sú vhodné gély alebo krémy z lekárne, obsahujúce ibuprofén, diclofenac či mentol. Ak je podozrenie na vážnejšie zranenia, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

V lekárňach sú dostupné prípravky ako analgetiká, protizápalové gély či kolagénové doplnky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe drobných zranení a podporiť zdravie kostí. Rodinní príslušníci seniorov by mali v rámci liečby prispôsobiť domácnosť, odstrániť šmykľavé koberce a zabezpečiť pevné držadlá v kúpeľni a na schodoch.

„Pravidelné lekárske prehliadky, ako aj kontroly zraku a sluchu, môžu predísť nečakaným problémom,“ dodáva na záver Kocúrková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie drmax