- aktualizované 5. marca 19:57
Slovinsko v stredu potvrdilo prvý prípad nového koronavírusu v krajine. Pacient pricestoval do Slovinska cez Taliansko z Maroka, uviedol na tlačovej konferencii slovinský minister zdravotníctva Aleš Šabeder.
Pacienta so zjavnými symptómami ochorenia poslali na infekčnú kliniku v Ľubľane, kde sa momentálne nachádza v karanténe.
Úrady sa teraz snažia zistiť, kde sa infikoval a s kým bol v kontakte. Od jeho návratu z Maroka a následnej hospitalizácie uplynulo už niekoľko dní. Zatiaľ sa predpokladá, že sa mohol nakaziť v Maroku.
Prvý prípad nákazy koronavírusom vo štvrtok potvrdila aj Bosna, informuje Reuters.
Švajčiarsko má prvú obeť koronavírusu
Vo Švajčiarsku podľahla ochoreniu COVID-19 74-ročná infikovaná žena. Oznámili to švajčiarske úrady. Podľa ich údajov je to prvá obeť nového vírusu v krajine. Spolkový úrad verejného zdravotníctva vo štvrtok uviedol, že úmrtie nahlásili úrady v západnom kantóne Vaud. Pacientku hospitalizovali v utorok a zomrela v noci na štvrtok. V krajine zatiaľ registrujú 58 prípadov nákazy.
Celosvetovo sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už vyše 95-tisíc ľudí a podľahlo mu vyše 3 200 osôb. Ochorenie pochádzajúce z Číny sa čoraz viac šíri aj v Európe, pričom najhoršia situácia je v Taliansku, ktoré od štvrtka zatvára všetky školy a univerzity. Zatvorené sú tiež divadlá, kiná a múzeá, športové zápasy sa hrajú na štadiónoch bez divákov. Najnovšie prípady nákazy v Európe potvrdili v stredu Poľsko, Maďarsko a Slovinsko.
Úmrtie už aj vo Veľkej Británii
V južnom Anglicku zomrel pacient, ktorý mal pozitívne testy na nový koronavírus. Je to prvá obeť ochorenia COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, vo Veľkej Británii. Podľa Royal Berkshire NHS Trust to bola staršia osoba, ktorá mala aj iné zdravotné problémy.
Hlavný predstaviteľ zdravotníctva pre Anglicko Chris Whitty vo štvrtok uviedol, že sa úrady do značnej miery odklonili od úsilia zabrániť šíreniu nového koronavírusu a pokúšajú sa ho oddialiť. Podľa Whittyho existujú dôkazy, že sa v Británii vírus prenáša z človeka na človeka. V Spojenom kráľovstve nový koronavírus diagnostikovali u 115 ľudí.
Najvyšší počet obetí ochorenia COVID-19 v Európe má Taliansko, kde naň zomrelo už 148 osôb. Šesť úmrtí majú vo Francúzsku. Prvé úmrtie vo štvrtok ohlásilo aj Švajčiarsko.
V USA zomrelo už 11 ľudí, Kalifornia vyhlásila stav núdze
Kalifornia vyhlásila stav núdze v súvislosti s prvým zaznamenaným úmrtím na koronavírus, ktorý zvýšil celkový počet obetí tejto epidémie v USA na 11.
V nemocnici v blízkosti Sacramenta podľahol ochoreniu 71-ročný muž, ktorý mal aj iné zdravotné problémy a bol na okružnej plavbe v Mexiku, uviedli úrady.
V súčasnosti registrujú v USA už najmenej 150 pacientov s ochorením COVID-19 v 16 amerických štátoch. Desať z 11 úmrtí hlási štát Washington, epidémia sa však šíri aj v Texase a Nebraske.
Pomalá reakcia?
Washington a Florida vyhlásili stav núdze už cez víkend, aby zabránili šíreniu nového korovavírusu.
Biely dom v tejto súvislosti v stredu nariadil celoštátne testy. Viceprezident Mike Pence uviedol, že ktorýkoľvek Američan môže byť otestovaný na koronavírus, pokiaľ to nariadi lekár.
Niektorí zdravotnícki predstavitelia obviňujú administratívu prezidenta Donalda Trumpa, že na epidémiu reaguje pomaly.
Vedci sa nezhodnú, nakoľko je vírus nebezpečný
Vo štvrtok ráno kumulatívne čísla ukazujú 95 416 ochorení, z ktorých 53 278 sa úplne vyliečilo. Celkový počet úmrtí bol 3 285, čo predstavuje smrtnosť 3,4 %.
Takéto číslo oficiálne uviedla aj Svetová zdravotnícka organizácia. Ako však upozorňuje agentúra AP, niektorí vedci tento údaj spochybňujú.
Podľa nich totiž existuje značné množstvo ľudí, ktorí ochoreli na Covid-19, ale priebeh ochorenia bol u nich mierny, nikdy neboli testovaní a uzdravili sa. V štatistikách sa preto neukážu. Naopak, závažné prípady, ktoré sa ocitli v nemocnici, sa do testovania dostali. Štatistiky tak vyzerajú horšie.
Štúdia z Číny, kde je najviac postihnutých a vykonalo sa najviac testov, ukazujú smrtnosť na úrovni okolo 1,4 %.