Slovensko dostalo od USA dar na boj s koronavírusom, dohodli sa na spolupráci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stachura3.jpg
Zľava: Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura a veľvyslankyna Spojených štátov amerických na Slovensku Natasha Franceschi.

Osobné ochranné prostriedky, ako sú rúška alebo okuliare, dnes odovzdala zástupkyňa veľvyslankyne Spojených štátov amerických na Slovensku Natasha Franceschi štátnemu tajomníkovi ministerstva zdravotníctva Petrovi Stachurovi. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR v tlačovej správe.

Uplynulé mesiace nás presvedčili, aké dôležité je mať k dispozícii tento ochranný materiál pre zdravotníkov, aby mohli počas pandémie poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť a postarať sa o pacientov s COVID-19. Preto som rád, že môžem za ministerstvo zdravotníctva prevziať tieto pomôcky,“ povedal štátny tajomník.

Ide o 13-tisíc kusov chirurgických rúšok, 650 kusov masiek s označením N95, 660 kusov ochranných oblekov, 500 kusov okuliarov, 400 kusov štítov, 10-tisíc kusov rukavíc a 47 bezkontaktných teplomerov.

Stachura.jpg
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura (vľavo) pri preberaní daru. Foto: MZ SR

Daru predchádzala dohoda o spolupráci

Tomuto kroku predchádzal podpis dohody o spolupráci, ktorú minulý týždeň podpísal minister zdravotníctva Marek Krajčí a veľvyslankyňa USA Bridget Brink. „Tieto ochranné prostriedky, ktoré poskytla americká armáda, budú používať slovenskí zdravotnícki pracovníci, ktorí pokračujú v testovaní a prevencii ďalšieho možného prepuknutia ochorenia COVID-19 na Slovensku,“ uviedla veľvyslankyňa Brink. „Sme hrdí na to, že môžeme podporiť nášho priateľa a spojenca. Veríme, že z tejto krízy vzídeme spoločne silnejší.“

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a veľvyslankyňa USA Bridget Brink pri podpise dohody o spolupráci. Foto: MZ SR

Ochranné pracovné prostriedky sú určené aj pre asistentov podpory zdravia, ktorí pôsobia medzi rómskym obyvateľstvom. „Veľmi si vážime každú pomoc, ktorá nám umožňuje v plnom rozsahu rozvíjať naše aktivity predovšetkým v marginalizovaných rómskych komunitách. Naši asistenti všetky tieto ochranné prostriedky využijú v maximálnej miere, je to pre nich veľmi dôležité, pretože denne pracujú takpovediac v prvej línii,“ uviedla riaditeľka príspevkovej organizácie Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny Tatiana Hrustič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bridget BrinkMarek KrajčíNatasha FranceschiTatiana Hruštič
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRZdravé regióny