Slovenská lekárska komora (SLK) navrhuje viaceré možnosti financovania zdravotníctva, okrem iného zvýšenie štátnych platieb, doplnkové poistenie a regulované poplatky. SLK upozorňuje, že napriek právu občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe zdravotného poistenia sú finančné zdroje súčasného systému nedostačujúce.
„Finančná záťaž systému je dnes vyššia kvôli existencii komplikovanejších diagnostických a terapeutických metód, ktoré vyžadujú drahé prístrojové vybavenie a lieky,“ uvádza komora vo svojej tlačovej správe. Podľa lekárskej komory je potrebné vyvrátiť mýtus, že zdravotníctvo má byť financované len zo zdrojov zdravotného poistenia.
Viaceré alternatívne zdroje financovania
Komora navrhuje viaceré alternatívne zdroje financovania. Prvým zdrojom sú zdravotné odvody, ktoré však zárobkovo aktívne obyvateľstvo nestačí pokryť, preto je nevyhnutné verejné financovanie zo štátneho rozpočtu. Dlhodobý vývoj platieb za poistencov štátu je podľa komory neuspokojivý.
Doplnkové poistenie môžu pacienti uzatvoriť na určité služby nad rámec povinného poistenia. Vo vyspelých krajinách toto poistenie pokrýva až 15-20 % nákladov. Na Slovensku však absentuje motivácia pre poisťovne a obyvateľstvo na rozvoj tohto segmentu. Spoluúčasť pacienta by mohla byť ďalším doplnkovým zdrojom financovania.
Primárne regulačná funkcia
Definovanie spoluúčasti by mohlo mať priaznivý vplyv aj na rozvoj doplnkového poistenia. Podľa komory by manipulačné poplatky mali mať primárne regulačnú funkciu – znižovať nadmerné čerpanie zdravotnej starostlivosti, zneužívanie urgentnej zdravotnej starostlivosti a zároveň slúžiť ako dodatočný zdroj príjmov poskytovateľov zdravotníckych služieb.
Štát neplatí za zdravotnícke pomôcky, tvrdia dodávatelia. Namiesto toho dlhuje už viac ako 120 miliónov eur
Poplatky v rôznej forme sú už súčasťou nášho zdravotníctva, SLK sa prihovára za ich reguláciu a zároveň aj legislatívnu ochranu pre najslabšie a najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva (seniori, rodičia – samoživitelia, sociálne odkázaní, domácnosti s nízkymi príjmami…). Komora tiež uviedla, že financovanie zo štátneho rozpočtu, rozpočtov samosprávnych krajov a spolufinancovanie z iných rezortov by malo byť systematické, nie príležitostné.