Škôlky sa môžu prihlásiť na bezplatné meranie zraku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieta_okuliare.jpg
Foto: Pixabay.com
Od spustenia tretieho ročníka od októbra do konca januára zmerali zrak 5 612 deťom

Škôlky sa ešte stále môžu prihlásiť na bezplatné meranie zraku, ktoré organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Tretí ročník unikátneho projektu únie, zameraného na prevenciu detských očných ochorení Zdravé oči už v škôlke, odštartoval v októbri. V pláne má skontrolovať zrak ďalším 20 000 slovenským škôlkarom.

Ide o skríningové meranie zraku, ktoré ÚNSS uskutočňuje v spolupráci s občianskym združením BILLA ľuďom. Agentúru SITA za ÚNSS o tom informovala Lucia Chovanová.

Môžu sa prihlásiť škôlky v Bratislavskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji

Počas trvania minulého ročníka pracovníci z ÚNSS skontrolovali oči 15 072 deťom v 313 materských škôlkach.

Od spustenia tretieho ročníka, bolo od októbra do konca januára zrealizované meranie u 5 612 detí a návštevy škôlok pokračujú.

„Ešte stále sú voľné miesta v Bratislavskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji. V ostatných krajoch sú kapacity už naplnené a merania prebiehajú podľa harmonogramu. Radi by sme preto oslovili riaditeľov materských škôl, aby neváhali a svoje škôlky zaregistrovali na bezplatné meranie na stránke www.zdraveocivskolke.sk,“ hovorí riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová.

Návštevu oftalmológia odporučia asi 14 % detí

Nosnými mesiacmi bývajú mesiace marec, apríl a máj, kedy býva zmeraných najviac detí.

Samotné merania pomocou špeciálneho bezdotykového prístroja (autorefraktometra) uskutočňujú rýchlo, bezbolestne a hlavne v známom prostredí škôlky.

Koordinátor z ÚNSS príde v stanovený čas do škôlky, do rúk chytí prístroj pripomínajúci väčší fotoaparát a každé dieťa skontroluje na diaľku, zo vzdialenosti jedného metra.

„Projekt Zdravé oči v škôlke sa ukazuje už dlhodobo ako veľmi prospešný. Každý rok je vydaných cez 2 000 odporúčaní na návštevu oftalmológa. Ide o zhruba 14 percent všetkých zmeraných detí, ktorým prístroj vykázal začínajúcu alebo rozvinutú zrakovú poruchu,“ vysvetľuje koordinátorka projektu z občianskeho združenia BILLA ľuďom Jana Gregorovičová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať