SK+MED naďalej nesúhlasí s koncepciou oddlžovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dlh.jpg
Foto: Pixabay.com

OPRAVENÉ – Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok upozorňuje, že pohľadávky veriteľov nemocníc stále narastajú.

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) má naďalej vážne výhrady voči predloženej koncepcii oddlžovania zdravotníckych zariadení. V materiáli, ktorý schválila vláda, sa totiž žiadne pripomienky asociácie nezohľadnili, preto s jeho obsahom SK+MED naďalej zásadne nesúhlasí. Uviedla to v pondelok asociácia vo svojom otvorenom liste poslancom NR SR.

„Pripomíname, že členovia asociácie SK+MED sú kľúčovými veriteľmi nemocníc, ktorých nároky má koncepcia riešiť. Až 38 % z celkového dlhu nemocníc ku koncu roka 2016 tvoril špeciálny zdravotnícky materiál,“ uviedla v otvorenom liste asociácia.

Hrozí diskriminácia

„Zároveň je potrebné uviesť, že predkladacia správa do Národnej rady SR k materiálu Koncepcie oddlženia obsahuje prehlásenia, ktoré nezodpovedajú realite, a to napríklad, že koncepcia oddlženia je vytvorená na základe princípu rovnakých podmienok pre všetkých so súčasným dôrazom na efektívne vynakladanie verejných zdrojov,“ upozorňujú dodávatelia.

SK+MED pripomína, že pohľadávky veriteľov nemocníc stále narastajú. Štátne nemocnice dlhujú dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu združených v asociácii SK+MED ku koncu tretieho štvrťroka 2017 už takmer 190 mil. eur. Z tejto sumy je výška pohľadávok po lehote splatnosti 135 viac ako 169 mil. eur.

Asociácia je preto toho názoru, že predkladaná koncepcia oddlženia je v rozpore s Ústavou SR, pričom svojím diskriminačným nastavením porušuje základné práva a slobody na strane veriteľov.

Ďalšie obmedzenia

Dodávatelia špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM) sú podľa asociácie nútení predávať aj naďalej svoje pohľadávky tretím stranám, bez čoho by bol celkový dlh za členov SK+MED oveľa vyšší, no podnikanie dodávateľov ŠZM sa najnovšie štát snaží podľa SK+MED bezprecedentne obmedziť príkazom ministra zdravotníctva, ktorý obmedzuje možnosť odpredávať pohľadávky tretím stranám.

„Ministerstvo zdravotníctva stavia dodávateľov ŠZM do likvidačnej situácie, keď zásadne znižuje schopnosť prefinancovávať roky čakania na splatnosť faktúr pomocou bankových úverov. Tie sú totiž často ručené práve pohľadávkami voči nemocniciam a banky takúto prevoditeľnosť pohľadávky vyžadujú. Štát takýmto správaním ohrozuje existenciu samotných dodávateľov, ktorí naviac ešte musia zápasiť s tlakom na ďalšie znižovanie cien zdravotníckych pomôcok a ŠZM, ktoré ministerstvo zdravotníctva pripravuje,“ dodáva v otvorenom liste asociácia.

SK+MED žiada Národnú radu SR, aby starostlivo zvážila svoje kroky a predkladanú koncepciu oddlženia odmietla.

V opačnom prípade predpokladá, že dodávatelia budú postupovať v súlade s ich individuálnymi potrebami, ako aj so zákonnými možnosťami za účelom dosiahnutia vyššej miery uspokojenia svojich pohľadávok, mimo predkladanej koncepcie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok