Poisťovne hlásia, že na Slovensku majú dostatok zubných lekárov pre svojich poistencov. Pacienti, najmä v regiónoch, však majú problém sa k nejakému dostať.
Je to zjavný rozpor medzi štatistikou a realitou. Kde je problém?
Metodika výpočtu sa zmení
V metodike vykazovania dát, odpovedá Slovenská komora zubných lekárov. Ako upozorňuje jej prezident Igor Moravčík, poisťovne totiž prerátavajú počet lekárov na počet svojich poistencov. Lekári však majú zmluvy s viacerými či všetkými poisťovňami. A každá ich počíta za jedného.
Oficiálne tak majú poisťovne naplnený počet lekárov aj na viac ako 100 %, no toto číslo nezodpovedá realite.
Na ministerstve zdravotníctva podľa Moravčíka už o tomto probléme vedia a pripravujú zmenu metodiky výpočtu.
Ako dostať zubných lekárov do regiónov?
Podľa SKZL totiž slovenské zubné lekárstvo nemá až taký problém s nedostatkom ľudí. Problém je skôr ich v rozložení, keď sa koncentrujú vo väších mestách a menšie a vzdialenejšie regióny sú pokryté nedostatočne.
Komora zubných lekárov sa ďalej bude snažiť o vytvorenie siete
Zubným lekárom totiž chýba motivácia ísť ďalej od centier. SKZL preto navrhovala, aby sa – pri stanovení reálnej a optimálnej siete zubných lekárov – na motivovaní podieľali poisťovne aj samospráva. Išlo by napríklad o vybavenie ambulancií či zabezpečenie ubytovania.
V niektorých regiónoch to už skúšajú, pripomína Moravčík. No nie vždy nastavia podmienky správne.
„Sú prípady, keď kraj žiada, aby sa zubný lekár zaviazal zotrvať na tom mieste desať rokov. To sa mu, prirodzene vidí ako pridlhý čas. Pritom keby bola viazanosť len tri-štyri roky, v skutočnosti by si ten lekár zvykol a napokon tam aj tak ostal,“ hovorí Moravčík.