Ale: z vyše päťtisíc môžu predpisovať len 15, niektoré dôležité im v zozname chýbajú
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) víta, že sestry špecialistky budú môcť po prvýkrát v histórii predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Ako v tlačovej správe uviedla komora, to pomôže nielen pacientom, ale aj zjednoduší chod mnohých ambulancií.
„Je však škoda, že sestry špecialistky budú môcť predpisovať len 15 z vyše 5 000 zdravotníckych pomôcok. Komora preto verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR ešte prehodnotí navrhovaný zoznam zdravotníckych pomôcok a sestrám umožní predpisovať aj ďalšie pomôcky, aby sa tým pomohlo aj ďalším imobilným a dlhodobo chorým pacientom, pre ktorých je často veľkým utrpením si ísť po recept k lekárovi,“ konštatuje SKSaPA.
Veľký krok pre sestry
Komora ocenila ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý sa podľa nej ako prvý minister zdravotníctva v histórii odhodlal posilniť kompetencie sestrám a pôrodným asistentkám, a tým umožnil najodbornejším sestrám predpisovať zdravotnícke pomôcky, čo doteraz mohli len lekári.
„Je to veľký krok v histórii ošetrovateľstva, ktorý môže nielen zefektívniť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti, ale taktiež môže prispieť k zatraktívneniu povolania sestry na Slovensku,“ skonštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.
Podľa jej slov verí, že z navrhovaného zoznamu zdravotníckych pomôcok dlhodobo chorým pacientom pomôžu najmä plienky, podložky pod chorých, obväzy či roztoky na výplachy rán.
Užší obväz predpíše len lekár
SKSaPA ďalej upozorňuje na to, že v návrhu MZ SR chýbajú viaceré zdravotnícke pomôcky, ktoré sa veľmi často využívajú či už v terénnej praxi pre agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) alebo v domovoch sociálnych služieb.
Podľa Lazorovej je nelogické, že sestra špecialistka po novom bude môcť predpísať pacientovi elastický obväz v šírke od 10 do 12 centimetrov, ale pri potrebe elastického obväzu do 10 alebo nad 12 centimetrov bude musieť pacient navštíviť lekára.
Ako povedal predseda Sekcie sestier pracujúcich v ADOS Jaroslav Straka, ministerstvom navrhovaný zoznam zdravotníckych pomôcok je nutné doplniť o palicu jednoduchú, barly predlakťové pre dospelých a barly podpazušné pre dospelých, ktoré sú potrebné na riešenia mobility pacienta v domácom prostredí.
Dôležitá je aj prevencia vzniku pádov, aby pacient neostal dlhodobo pripútaný na lôžku.
Chýba toho viac
Taktiež by podľa Straku pacientom veľmi pomohlo, keby im sestry špecialistky v rámci ADOS mohli predpisovať antidekubitné a polohovacie pomôcky, pomôcky uľahčujúce osobnú hygienu, vaňové a sprchovacie, pomôcky uľahčujúce osobnú hygienu na toalety, polohovaciu posteľ, či toaletnú stoličku a vozík s príslušenstvom.
„Týmito nevyhnutnými pomôckami sestra zabezpečuje ošetrovateľskú starostlivosť zameranú na prevenciu vzniku dekubitov ako aj komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť u imobilných a čiastočne nepohyblivých. Sestra je absolútne kompetentná pre určenie využitia týchto pomôcok z hľadiska poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti, ako aj prevencie a podpory zdravia,“ dodal Straka.
Lazorová ubezpečuje, že sestry špecialistky chcú poskytovať kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť, ak budú mať k tomu dostatok kvalitných zdravotníckych prostriedkov, podobne ako lekári, ktorí majú na diagnostiku a liečbu pacientov kvalitné zdravotnícke prístroje a technológie.
Cieľom prvotného návrhu SKSaPA bolo uľahčiť život pacientom a prácu sestrám v ošetrovaní pacientov.
„Je preto veľká škoda, že sestry špecialistky budú môcť pre začiatok predpisovať len 15 vybraných z vyše 5 000 zdravotníckych pomôcok. Aj naďalej sa preto budú musieť viacerí imobilní alebo polymorbídni pacienti prevážať z miesta bydliska či zariadenia sociálnych služieb k lekárovi, kde musí často čakať aj hodiny na poradie preto, aby mu lekár predpísal zdravotnícku pomôcku či materiál, ktorý nevyhnutne potrebuje na to, aby sa zlepšil jeho zdravotný stav,“ uzavrela Lazorová.