Sektor zdravotníctva od januára minulého roka ušetril 65 miliónov eur najmä vďaka lepšej liekovej politike. Útvar hodnoty za peniaze vyhodnotil celkovo šesť opatrení.
Úspory priniesli hlavne opatrenia v liekovej politike, ale aj zníženie výdavkov na prevádzku Všeobecnej zdravotnej poisťovne a optimalizácia prevádzkových nákladov univerzitných a fakultných nemocníc.
V nadchádzajúcom období bude okrem zintenzívnenia implementácie úsporných opatrení Revízie výdavkov potrebné realizovať aj kľúčové reformy v sektore spojené s Plánom obnovy a odolnosti SR. Tieto závery sa nachádzajú v priebežnej implementačnej správe revízií výdavkov 2021, ktorú v októbri zverejnilo Ministerstvo financií SR.
Úsporné opatrenia narušil koronavírus
Revízia výdavkov na zdravotníctvo v roku 2019 identifikovala celkovo 50 opatrení, z toho 26 úsporných opatrení malo od 1. januára 2020 do 30. júna 2021 potenciál ušetriť 248 miliónov eur. Plnenie opatrení revízie však bolo od začiatku implementácie výrazne ovplyvnené pandémiou COVID-19, ktorá mimoriadnym spôsobom preťažila kapacity zdravotníckeho systému.
Vzhľadom na pandémiu a dostupnosť dát je preto možné odpočtovať opatrenia s celkovou potenciálnou úsporou v sume približne 102 miliónov eur. Reálne sa nakoniec dosiahla úspora v celkovej sume približne 65 miliónov eur.
Zdravotnícke organizácie sa zhodli, že plánovaný rozpočet nedostatočne reflektuje problémy a potreby zdravotníctva
Väčšinu úspor evidovali v roku 2020, a to najmä v liekovej politike. V liekoch na výnimky ale plánovaná úspora nebola dosiahnutá, naopak, výdavky sa od roku 2019 zvyšujú.
Zároveň sa nesplnila úloha znižovania úhrad za kategorizované lieky podporou vstupu generických a biosimilárnych liekov do zoznamu kategorizovaných liekov, ani zvýšenie objemu centrálne nakupovaných liekov, čo malo štátu ušetriť dokopy 22,5 milióna eur.
Významným krokom je optimalizácia nemocníc
„Nesplnené sú opatrenia na zníženie výdavkov na lieky na výnimku, laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia a zdravotnícke pomôcky, ostávajú úlohou na druhý polrok 2021 a rok 2022,” píše sa v správe.
Významným krokom k plneniu opatrení revízie je podľa Útvaru hodnoty za peniaze návrh optimalizácie siete nemocníc. Nemocnice však trpia aj investičným dlhom, ktorý sa Ministerstvo zdravotníctva SR snaží riešiť prideľovaním zdrojov nad rámec zdravotného poistenia.
Prezidentka Čaputová podporuje lekárov a zdravotné sestry, súhlasí s navýšením financií pre zdravotníctvo (video)
Pri implementácii ďalších systémových opatrení revízie možno pozitívne hodnotiť tiež zavedenie prvých výkonov telemedicíny, ako aj pokračujúce aktivity v prijímaní štandardných diagnostických a terapeutických postupov.
Analytické kapacity štátu posilní novovznikajúci Národný inštitút pre hodnotenie technológií v zdravotníctve, ktorý sa od začiatku roka 2022 stane nezávislou inštitúciou.