Zdravotnícke organizácie sa zhodli, že plánovaný rozpočet nedostatočne reflektuje problémy a potreby zdravotníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Reprezentanti jednotlivých zdravotníckych organizácií sa zhodli na tom, že štátny rozpočet na rok 2022 v kapitole zdravotníctvo nedostatočne reflektuje problémy a potreby tohto rezortu a v prípade, že bude v predloženej podobe prijatý, ohrozí kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Vážna hrozba

Informovali o tom v rámci vyhlásenia po štvrtkovom stretnutí pri okrúhlom stole na pôde Slovenskej lekárskej komory. Na stretnutí sa zúčastnili aj Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Lekárske odborové združenie, Zväz ambulantných poskytovateľov, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Nedostatok financií v rozpočte, vrátane zníženia platieb za poistencov štátu, sú v predloženom rozpočte kameňom úrazu a predstavujú vážnu hrozbu. V záujme zachovania zdravotnej starostlivosti o našich občanov a rovnako v záujme všetkých zdravotníckych pracovníkov žiadame, aby bol prijatý taký rozpočet, ktorý bude riešiť personálnu stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, zabezpečí dostatočný rozvoj rezortu do budúcnosti a bude riešiť pandemickú situáciu,” uvádzajú v spoločnom stanovisku.

Príklad z Českej republiky

Konkrétne od poslancov Národnej rady SR pri schvaľovaní rozpočtu pre rok 2022 žiadajú, aby sa v kapitole zdravotníctvo zvýšil na úroveň priemeru krajín V4. Pre porovnanie uvádzajú príklad zo susednej Českej republiky, kde sa v rozpočte pri zvýšení platieb za poistencov štátu počíta s platbou na úrovni 77 eur, zatiaľ čo Slovensko navrhuje zníženie na 31 eur.

Ďalej žiadajú legislatívnou úpravou prednostne stabilizovať počet zdravotníckych pracovníkov v systéme zdravotnej starostlivosti, ako aj zaviazať zdravotné poisťovne, aby nárast finančných prostriedkov preniesli v plnej výške do platieb za realizované výkony zdravotnej starostlivosti jej poskytovateľom.

Posledná výhrada sa týka reformy zdravotníctva, v ktorej podľa predstaviteľov zdravotníckych organizácií nie je zakomponované množstvo pripomienok jednotlivých subjektov v dôsledku nedostatočnej predchádzajúcej diskusie so zdravotníckymi organizáciami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyLOZ Lekárske odborové združenieSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSKZZ Slovenská komora zdravotníckych záchranárovSLS Slovenská lekárska spoločnosťZAP Zväz ambulantných poskytovateľov