Podľa denníka SME sa Záchranná služba Košice, kde bol riaditeľom Šteso, tento rok zviditeľnila predraženou kúpou defibrilátorov a ventilátorov.
Šéf košickej záchranky Ján Šteso končí vo funkcii. Ako informoval denník SME, ministerstvo zdravotníctva tak reagovalo na otázky o predraženom nákupe defibrilačných elektród pre košickú záchranku.
Záchranná služba Košice, kde bol riaditeľom Šteso, sa tento rok podľa SME zviditeľnila aj predraženou kúpou defibrilátorov a ventilátorov.
„Ján Šteso požiadal ministra zdravotníctva o uvoľnenie z funkcie riaditeľa Záchrannej služby Košice, Tomáš Drucker jeho požiadavke vyhovel,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková. Dôvody nespresnila.
Príliš drahé elektródy
Ako ďalej píše SME, košická záchranka roky kupuje EKG defibrilačné elektródy s káblom Corpuls 08/16 pre dospelých od firmy Medis Nitra. Elektródy slúžia na analýzu stavu pacienta, prikladajú sa na hrudník. Poslednú kúpnu zmluvu na defibrilačné elektródy uzavrela košická záchranka s Medis Nitra 26. júla.
Jednotková cena defibrilačnej elektródy je v zmluve, ktorú má SME k dispozícii, stanovená na takmer 96 eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).
Rovnaké elektródy kupuje aj ministerstvo vnútra, ale ani nie za polovičnú cenu. Platí len necelých 43 eur s daňou. Suma je v cenníku, ktorý je súčasťou rámcovej dohody medzi ministerstvom a firmou Medishop Slovakia z marca minulého roku. Platí do roku 2019.
Denník upozorňuje, že v Nemecku sa cena elektródy aj s daňou pohybuje okolo 35 eur.
„Od Medisu Nitra záchranka minulý rok kúpila aj transportný ventilátor Hamilton T1 trikrát drahšie ako Národný onkologický ústav v Bratislave a defibrilátor Corpuls3 slim dvakrát drahšie ako nemocnica v českých Pardubiciach. V tendri súťažila firma bez súpera, upozornil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý s televíziou Markíza,“ píše SME.
Ministerstvá sa na obchod pozrú bližšie
Luptáková tiež uviedla, že ministerstvo je pripravené využiť všetky dostupné prostriedky, aby sa preverila vysúťažená cena. „Preto požiadalo ministerstvo vnútra, ktoré takisto obstaralo predmetné defistimulačné elektródy za podstatne nižšie ceny, o spoluprácu pri posudzovaní správnosti a korektnosti obstarávania zo strany Záchrannej služby Košice,“ reagovala hovorkyňa.
Ministerstvo vnútra pre nákup zas podalo podnet ministerstvu zdravotníctva. „Vzhľadom na to, že v poslednom období sa objavilo viacero podozrivých nákupov štátnej Záchrannej služby Košice cez systém EKS (Elektronický kontraktačný systém), rozhodli sme sa podať podnet na ministerstvo zdravotníctva pre podozrenie z machinácií pri verejnom obstarávaní,“ oznámilo.
Podľa Luptákovej, ak sa preukáže akékoľvek pochybenie či podozrenie z manipulácie pri predmetnom obstarávaní, ministerstvo zdravotníctva je pripravené podniknúť všetky kroky k jeho náležitému prešetreniu.