Strava zohráva významnú úlohu v našom živote. Okrem toho, že nám dodáva potrebné živiny a energiu, je veľmi dôležitá pre zdravie nášho organizmu. Ak dlhodobo konzumujeme nevhodnú stravu, môže to mať na svedomí dokonca rozvoj niektorých chorôb. Riziko rakoviny sa tak podľa vedcov zvyšuje v závislosti s pravidelnou konzumáciou určitých jedál.
Chyby, ktoré robíme v strave
Podľa štúdie z roku 2019 publikovanej v JNCI Cancer Spectrum, ktorá bola realizovaná na vzorke Američanov starších ako 20 rokov a viac, je medzi zlými stravovacími návykmi a zvýšeným výskytom rakoviny úzka súvislosť. Vedci zistili, že strava, ktorá obsahuje málo celozrnných výrobkov, ako sú ovsené vločky, celozrnný chlieb alebo pečivo môže prispieť k rozvoju niektorých druhov rakoviny.
Ďalšie nesprávne stravovacie návyky podľa uvedenej štúdie sú:
– nedostatočný príjem mliečnych výrobkov
– strava bohatá na výrobky zo spracovaného mäsa (klobásky, paštéty, salámy a podobne)
-málo ovocných a zeleninových jedál
– nadmerná konzumácia červeného mäsa
– pitie príliš veľkého množstva nápojov sladených cukrom
Rozdiel medzi mužmi a ženami
Vedci tiež zistili rozdiely medzi podskupinami obyvateľstva. Riziko rakoviny súvisiace so stravou bolo vyššie u dospelých mužov v strednom veku. Išlo najmä o rakovinu hrubého čreva.
Ďalšie tipy nádorového ochorenia, ktoré možno pripísať nesprávnej strave sú:
– rakovina ústnej dutiny, hltana a hrtana
– rakovina maternice
– rakovina prsníka (postmenopauza)
– rakovina obličiek
– rakovina žalúdka
– rakovina pečene
Ako znížiť riziko rakoviny prostredníctvom stravy?
S budovaním správnych stravovacích návykov treba začať už od útleho veku dieťaťa. Napríklad obmedziť dostupnosť sladených nápojov či mäsových výrobkov na školách a podobne. Tu sú ďalšie možnosti, ako urobiť svoj denný jedálniček zdravším:
– celozrnné výrobky – 9 porcií ( 1 porcia je 100 g)
– mliečne výrobky – 2 až 3 porcie
– zelenina – 4 porcie
– ovocie – 3 porcie
– nízkotučné mäso, vajcia, fazuľa, orechy – 2 porcie
Zdravá výživa je veľmi dôležitá a podľa odborníkov nám nestačí byť fyzicky aktívni a vyhýbať sa cigaretám. Ak sa totiž zle stravujeme, stále sa vystavujeme zvýšenému riziku rakoviny.