Začiatkom budúceho roka vznikne Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (HTA), ktorého úlohou bude najmä hodnotiť zdravotnícke technológie, ktoré majú významný dopad na verejné zdravotné poistenie.
Poslancovi NR SR a bývalému ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu sa však tento krok zdá v súčasnosti zbytočný. Prekáža mu aj to, že inštitút má byť platený zo zdravotného poistenia.
„V čase, keď máme úplne iné problémy a sú zvýšené nároky na financie, sa tu vytvára jeden nový úrad, ktorý je úplne zbytočný,” uviedol na štvrtkovej tlačovej besede strany Hlas – sociálna demokracia.
Nový úrad nie je nutné vytvárať
Raši síce nespochybňuje, že je dôležité hodnotiť lieky a zdravotnícke technológie, no myslí si, že tieto úkony je možné zabezpečiť z kapacít Ministerstva zdravotníctva SR a nie je preto nutné vytvárať nový úrad. Personálne bude HTA inštitút podľa jeho slov aj tak zabezpečený z ľudí, ktorí už dnes na ministerstve pracujú.
HTA agentúra by mala vzniknúť v budúcom roku, ministerstvo sľubuje úsporu peňazí zdravotného poistenia
Zároveň dodal, že ak rezort vie zabezpečiť úsporu verejných financií v hodnote tri milióny eur, ktorú inštitút každoročne sľubuje, má túto úsporu zabezpečiť aj bez založenia nového úradu. V závere vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon o vzniku HTA inštitútu nepodpísala.
Rašiho vyjadrenia boli prekvapujúce
Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová agentúru SITA informovala, že si Rašiho vyjadrenia vypočuli s prekvapením.
„Práve na základe svojich pracovných skúseností by mal rozumieť, že vznik Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve bude veľkým prínosom pre slovenské zdravotníctvo z hľadiska kontroly verejných financií, ktorých vplyv na rozpočet bude presahovať 1,5 milióna eur ročne,” uviedla Eliášová.
Od nového roka bude fungovať HTA agentúra, mala by ušetriť viac ako tri milióny eur ročne
Dodala tiež, že nezávislé hodnotenie zdravotníckych technológií je štandardom v západnej Európe. Vznik inštitútu bol zároveň súčasťou odporúčaní v oblasti Revízie výdavkov na zdravotníctvo 2019 vypracovanej Útvarom hodnoty za peniaze už v čase predchádzajúcej vlády, ktorej bol Raši súčasťou.
Inštitút bude plniť viacero úloh
Eliášová pripomenula, že inštitút HTA bude analyzovať aj lieky, testy, očkovacie látky, zdravotné výkony, pomôcky či prístroje. Bude zároveň hodnotiť klinický prínos, ako aj ekonomické, etické, organizačné, právne a sociálne aspekty nových, ale aj už hradených technológií.
Má sa tiež venovať otázkam kvality a udržateľnosti zdravotnej starostlivosti, pričom podnety bude dostávať od ministerstva, zdravotných poisťovní, odborných spoločností, tiež verejnosti či pacientov. Úlohou inštitútu bude v neposlednom rade aj sledovanie trendov vo vývoji nových technológií.