- Aktualizované 5. októbra 17.45 hod.
Ministerstvo zdravotníctva podľa poslanca parlamentu Richarda Rašiho zlyháva aj pri záchranároch. Je podľa neho neakceptovateľné, aby ministerstvo nekomunikovalo so zástupcami záchranných zdravotných služieb, ktorí sú v prvej línii v boji s koronavírusom.
Rezort podľa poslanca nezabezpečuje záchranárom ochranné pomôcky a hrozí, že veľa posádok skončí v karanténe.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 353 nakazených, počet testov sa blíži k 500-tisíc
„Zlyháva základná komunikácia medzi operačnými strediskami, rezortom, nemocnicami a záchranári musia robiť improvizované opatrenia sami. Úrad verejného zdravotníctva nevydal pre záchranky žiadny manuál, ako postupovať, pretože každý jeden pacient, pre ktorého ide sanitka, môže byť teoreticky COVID pozitívny,“ upozorňuje. O stanovisku poslanca Rašiho informoval jeho asistent Martin Dorčák.
Jasné usmernenie
Poslanec preto vyzval šéfa rezortu zdravotníctva, aby ministerstvo vyčlenilo ochranné pomôcky pre všetky záchranky a dalo jasné usmernenie, ako postupovať.
Od ministra tiež požaduje, aby zverejnil krízový plán, ako bude rezort postupovať, keď vypadne určité percento záchranárskych posádok.
„Pretože pri súčasnom trende sa nám veľmi ľahko môže stať, že viac ľudí príde o život v dôsledku neposkytnutia pomoci, keď za človekom nebude mať prísť aká záchranka, ako v dôsledku komplikácií súvisiacich s koronavírusom,“ uzavrel Raši.
Samostatné zabezpečovanie
Ochranné pomôcky v segmente zdravotníctva si podľa hovorkyne ministerstva Zuzany Eliášovej zabezpečuje každá jeho súčasť vo vlastnej réžii, platí to aj v prípade každej záchrannej služby.
Viac o téme: Koronavírus
„Sme však pripravení v prípade núdze pomôcť, nakoľko sa štát predvídavo dôsledne zabezpečil dostatočným množstvom ochranných pomôcok v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv. Ministerstvo zdravotníctva zároveň so zástupcami záchranných zdravotných služieb v pravidelných intervaloch komunikuje a situáciu monitoruje,“ reagovala Eliášová.
Dodala, že je dôležité, aby boli ľudia zodpovední a operačnému stredisku pravdivo nahlasovali informáciu o svojom zdravotnom stave, hlavne, ak sú pozitívne testovaní na COVID-19, pretože na tieto situácie sú záchranky pripravené a vybavené ochrannými prostriedkami.