Pred 52 rokmi sa Bratislava stala dejiskom významnej udalosti v oblasti medicíny. Presne 9. júla 1968 tu vykonali lekári II. chirurgickej Kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského historicky prvú transplantáciu srdca v bývalom Československu.
„Podľa dostupných údajov to bola 25. transplantácia srdca na svete vôbec,“ uvádza Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH).
Na Slovensku uskutočnili unikátnu transplantáciu. Matka darovala dieťaťu obličku
Slovenskí lekári týmto zákrokom nasledovali odvážny trend, ktorý nastolil chirurg Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom meste, kde uskutočnil prvú transplantáciu srdca na svete.
Nové srdce bilo len 18 dní
Zákroku sa vtedy podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a globálnym zlyhávaním myokardu, spresňuje NÚSCH. Hoci tento pacient prežil s novým transplantovaným srdcom len 18 dní, ďalšie operácie už dopadli lepšie. Dvom z prvých pacientov dokonca nový orgán predĺžil život o 13 a 23 rokov, opisuje Cardiovascular Journal of Africa.
Nové srdce dostal už 353. Slovák. Na transplantáciu čakal od novembra
Zákrok vzbudil veľký ohlas po celom svete a Barnard ním položil základy pre mnohé ďalšie úspešné transplantácie. Súčasne sa zaslúžil o to, aby lekári o transplantácii začali uvažovať ako o terapeutickej možnosti.
Prvá pacientka po pár hodinách zomrela
Len o pár mesiacov neskôr sa o transplantáciu srdca a záchranu života 54-ročnej ženy pokúsili aj slovenskí špecialisti. Nemali však viac šťastia ako Barnard.
Ako doplnila hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková, darcom srdca bol 46-ročný muž a operácia trvala vyše päť hodín. Mala však smutný záver: „Po piatich hodinách od zákroku pacientka zomrela na následky iných ochorení.“