Odolnosť organizmu voči nákaze nezávisí len od protilátok, tvrdí český lekár Martin Balík, ktorý lieči pacientov s COVID-19.
Ako uviedol podľa Idnes.cz, primárnym druhom imunity voči vírusovému ochoreniu je tzv. bunková imunita, ktorú však nikto netestuje. Robia sa len krvné testy na protilátky, ktoré nereflektujú celú škálu imunitnej odpovede tela.
Prečo majú niektorí pacienti ľahký priebeh ochorenia COVID-19? Kľúčová je reakcia imunitného systému
Lekár sa vyjadril aj k reinfekciám koronavírusom či opakovane pozitívnym testom po prekonaní ochorenia a obavám z nedostatočnej imunity.
Vedci našli prvý dôkaz o strate imunity po prekonaní COVID-19. Muž sa nakazil druhýkrát
Ak takíto pacienti nemajú príznaky ochorenia, vírus zrejme majú len niekde na sliznici – to znamená, že bunková imunita a slizničná nešpecifická imunita u nich pracuje veľmi dobre, zhodnotil.
Koronavírus bol v lete menej nebezpečný
Podľa Balíka vírus od začiatku pandémie zmutoval a je „iný ako na jar“.
„Choroba je síce teraz veľmi nákazlivá, ale zdá sa, že celková infekčná dávka v populácii je relatívne nižšia, než bola na jar. Je to dané aj tým, že koronavírus nemá rád vyššie teploty a nemá rád ultrafialové žiarenie,“ uviedol a dodal, že sychravé jesenné počasie môže túto situáciu zmeniť.
Nakazených pribúda, ale obetí a ťažkých prípadov je menej. Expert na vírusy hovorí o záhade
Vírusom sa v lete nakazilo oveľa viac mladších ľudí ako na jar a závažných prípadov je v dôsledku toho menej.
„Na druhú stranu, máme tu lokálne vzplanutia v domovoch dôchodcov, kde je 20 alebo 30 deduškov a babičiek pozitívnych a prekvapivo im to nerobí vôbec nič. Iba sú nešťastní, pretože im tam zakazujú návštevy,“ poznamenal.
Mužská a ženská imunita reagujú odlišne
Podrobné skúmanie imunitných reakcií by tiež mohlo priniesť odpoveď na otázku, prečo sa koronavírusom častejšie infikujú muži. Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Nature pripadá na mužskú populáciu zhruba 60 percent všetkých úmrtí na COVID-19 po celom svete.
Niektoré vakcíny proti koronavírusu môžu zvýšiť úmrtnosť na COVID-19, varuje český vedec
Vedci túto záhadu popisujú odlišným typom imunitnej reakcie ženského a mužského tela. Kým ženský organizmus sa pravdepodobne bráni silnejšiou bunkovou imunitou založenou na T-lymfocytoch, u mužov je aktivita T-buniek slabšia, informuje Sciencealert.com.
Mužský organizmus zároveň produkuje viac zápalových proteínov cytokínov, čo môže u niektorých z nich ľahšie vyústiť do tzv. cytokínovej búrky, nadmernej imunitnej reakcie, ktorá môže mať fatálne následky.