Aká je šanca, že chytíte koronavírus v lietadle? Vzduch v kabíne je mimoriadne čistý, tvrdí expert

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lietadlo
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Pandémia mení nazeranie na verejnú dopravu. Mnohí ľudia nastupujú do vlaku, autobusu či lietadla so strachom, že sa v uzavretých priestoroch nakazia koronavírusom.

Podľa niektorých expertov je však riziko prenosu vírusu v lietadle menšie ako v iných dopravných prostriedkoch. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) napríklad informovalo, že riziko nákazy koronavírusom je počas letu nízke.

Vzduch prechádza HEPA filtrom

Ako uviedol zdravotnícky expert organizácie David Powell, vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. „Je to kombinácia 100 percent čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom. Rovnaký, aký sa používa aj na operačných sálach, a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy,“ povedal Powell.

IATA združuje po celom svete 290 leteckých spoločností. Powell zároveň spochybnil vnímanie leteckého sektora verejnosťou, že dopravné lietadlá sú nebezpečným miestom. „Na základe diskusií s veľkým množstvom leteckých spoločností, s odborníkmi z oblasti verejného zdravia a odbornej literatúry vieme, že prišlo len k ojedinelým prípadom prenosu na palube lietadla, ale to sú naozaj len výnimky,“ dodal Powell.

Letisko
Foto: archívne, SITA/AP Photo/Riccardo De Luca

V jednej krajine zdravotnícke orgány sledovali 1 100 ľudí nakazených chrípkou a nezaevidovali ani jediný prenos choroby z cestujúceho na cestujúceho,“ uviedol Powell.

Ojedinelé prípady prenosu ochorenia

Myslí si, že dôvodom je umiestnenie sedadiel na palubách lietadiel, keď cestujúci nesedia čelom k sebe, takže sedadlá predstavujú fyzickú bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol.

Aj podľa odborného leteckého portálu Aviation Week možno rovnako považovať prenos vírusu na palube lietadla na cestujúceho či posádku za zriedkavý.

Letisko
Európska únia (EÚ), Veľká Británia či USA už mesiac riešia množstvo otázok súvisiacich s bezpečným cestovaním počas a po pandémii. Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Miroslav Lelas)

„Zaznamenalo sa zopár prípadov na niektorých dlhotrvajúcich diaľkových letoch, medzinárodných repatriačných letoch, kde však už cestujúci predtým vykazovali symptómy ochorenia, alebo im bolo zistené po prílete. Avšak vo všetkých prípadoch sa od týchto ľudí nikto počas letu vírusom nenakazil,“ poznamenala šéfredaktorka portálu Air Transport World Karen Walker.

Na letiskách platia hygienické opatrenia

Hovorkyňa bratislavského letiska pripomenula, že Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR nariadil pre všetky slovenské letiská hygienické opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať na letisku.

Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom či šatkou (neplatí pre deti do troch rokov) a nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla, dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole,“ upozornila Veronika Ševčíková.

Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota, zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Veronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMedzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA)