Priemerná mesačná nominálna mzda pracovníkov v zdravotníctve a sociálnej pomoci dosiahla v druhom kvartáli tohto roka 927 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil minulý týždeň Štatistický úrad SR. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška priemerná nominálna mzda v zdravotníctve a sociálnej pomoci zvrástla o 5,5 %.
Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla 944 eur a v porovnaní s 2. štvrťrokom minulého roka sa zvýšila o 4,8 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,8 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2017 vzrástla o 1,4 %.
Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví finančné a poisťovacie činnosti, a to 1 874 eur, v odvetví dodávky elektriny, plynu a pary to bolo 1 763 eur, odvetvie informácie a komunikácia zaznamenalo 1 642 eur.
„V jedenástich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, 558 eur, v ostatných činnostiach 592 eur a v stavebníctve 668 eur,“ priblížil ŠÚ.
V zahraničí už 38,1 tisíca pracovníkov v zdravotníctve a sociálnych službách
Štatistický úrad zverejnil aj údaje o pracujúcich v zahraničí. Pokles počtu pracujúcich v zahraničí do 1 roka pokračoval aj v druhom kvartáli tohto roka, medziročne sa ich počet znížil o 15,2 tis. (o 9,2 %) na 149,9 tis. osôb.
V zdravotníctve a sociálnej pomoci pracovalo 38,1 tisíc osôb. Medzi migrantmi prevládali pracujúci v stavebníctve, konkrétne 46,1 tis. osôb. Z európskych krajín najviac slovenských občanov pracovalo v Rakúsku (55,5 tis. osôb) a v Českej republike (37,7 tis. osôb). Z regionálneho hľadiska najviac osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bolo z Prešovského kraja (38,8 tis.).