Prečo je na Slovensku nedostatok liekov? Lekárnici za tým vidia aj ich vývoz a vysoké cenové rozdiely

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lieky, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) dlhodobo upozorňuje na potrebu riešenia nedostupnosti liekov na Slovensku. Na tomto probléme sa podľa lekárnikov zásadným spôsobom podieľa aj ich vývoz akcelerovaný vysokými cenovými rozdielmi oproti zvyšku Európy.

Lekárnická komora tak reagovala na informácie o odhalení nelegálneho vývozu liekov zo Slovenska v celkovom objeme viac než štyri milióny eur. Inšpekcia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v tejto súvislosti identifikovala porušenia viacerých ustanovení zákona.

Trest a zmena pravidiel

Ako uviedli lekárnici v tlačovej správe, v európskom kontexte má SLeK neštandardnú právnu úpravu kompetencií, v zmysle ktorých nie je možné voči aktérom takýchto prípadov zasiahnuť efektívne, účinne a včas.

Aktuálny prípad spreneverenia sa zdravotníckemu povolaniu by podľa nich mohol opätovne podnietiť politickú reprezentáciu k diskusii o význame kvalitnej profesijnej samosprávy s povinným členstvom a výkonom kompetencií voči všetkým zdravotníckym pracovníkom tak, ako je štandardom v Európskej únii.

SLeK je presvedčená o tom, že tieto prípady povedú nielen k potrestaniu ich aktérov, ale hlavne k nevyhnutnej, zmene pravidiel zaobchádzania s liekmi a zdravotníckymi pomôckami.

Vývoz zo 17 slovenských lekární

ŠÚKL potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ak štyri milióny eur. Vývoz sa realizoval v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny.

„Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území Slovenska, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia,“ potvrdil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Tieto lekárne na základe falšovaných lekárskych predpisov, alebo opakovane použitých receptov, objednávali lieky z tzv. emergentného systému, ktorý je určený výhradne na situácie, kedy liek nie je dostupný na trhu a objednaný liek má byť vydaný pacientovi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Potúček
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSLeK Slovenská Lekárnická KomoraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv