Posudková činnosť prejde zmenou, mala by efektívnejšie zhodnotiť zdravotné a sociálne potreby klientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, doktor, vyšetrenie, potvrdenie
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Posudková činnosť prejde zmenou, mala by byť viac centralizovaná a efektívnejšie posudzovať zdravotné a sociálne potreby. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o integrovanej posudkovej činnosti.

Navrhovaným zákonom napĺňa úlohu vyplývajúcu z Plánu obnovy a odolnosti SRKomponent 13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť„, v rámci ktorého sa Slovenská republika zaviazala k reforme posudkovej činnosti.

Cieľom reformy je odstrániť nejednotnosť v posudzovaní zdravotného postihnutia a dlhodobých potrieb starostlivosti, zaviesť lepšiu koordináciu procesov posudzovania s cieľom zefektívniť posudzovanie klienta, centralizovať proces posudzovania, zrýchliť posudzovanie, pričom jeden posudok bude slúžiť na viaceré účely,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Výkon posudkovej činnosti

V pripravovanej reforme sa okrem lekárskeho posúdenia kladie dôraz najmä na seba identifikáciu klienta za použitia 12 otázkového formuláru inšpirovaný metodikou Whodas a sociálnu posudkovú činnosť, pri ktorej sa využije 36 otázkový formulár taktiež inšpirovaný metodikou Whodas, ktorý má za úlohu precíznejšie posúdiť klienta, jeho potreby a jeho sociálnu situáciu.

Hlavným prínosom podľa rezortu je, že výkon posudkovej činnosti bude centralizovaný na jeden subjekt. Posudzovanie budú vykonávať výlučne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny podľa jednotnej metodiky, čím sa zjednoduší postup pre žiadateľa. Posudky sa budú robiť pre tri oblasti na účely, ako sú peňažné príspevky na kompenzáciu, sociálne služby a sociálne podniky.

Legislatívne zmeny

K legislatívnym zmenám patrí úprava pôsobnosti úradov sociálneho zabezpečenia, zasadenie lekárskej posudkovej činnosti pod verejné služby a podporné legislatívno-technické zmeny. Návrh zákona má byť účinný od 1. augusta 2025, pričom samotná integrovaná posudková činnosť sa plánuje uviesť do praxe od 1. septembra 2025.

Prechod na nový systém bude mať vplyv na rozpočet verejnej správy. Budúci rok budú výdavky predstavovať 7,3 milióna eur, v roku 2026 sumu 10 miliónov eur, približne rovnaká suma výdavkov bude aj v roku 2027.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny