Poslanci prerokovali stratifikáciu, Sme rodina jej podporu odvolala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
parlament
Schválený bol aj pozmeňujúci návrh poslanca Jána Szőllősa , ktorý presnejšie definoval finančnú pomoc (FP) pre poľnohospodárov. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 25. októbra, 14:53

Národná rada SR sa v piatok dostala k rokovaniu o stratifikácii nemocníc.

Podporu návrhu vyslovil predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS).

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský len v rámci faktickej poznámky oznámil, že jeho hnutie stratifikáciu nepodporí. Konkrétne dôvody, prečo si najprv avizovanú podporu poslanci rozmysleli, neuviedol.

Za poslanecký klub Smeru-SD či Most-Híd sa do rozpravy neprihlásil nikto. Neprihlásili sa ani písomne, neskôr budú mať možnosť sa prihlásiť ústne. Vystúpenie už avizoval poslanec Vladimír Baláž (Smer-SD).

Tibor Bastrnák (Most-Híd) tiež v rámci faktickej poznámky avizoval podporu stratifikácii.

Kalavská: Ak neprijmeme stratifikáciu, bude len horšie

Ak nepríjmeme reformu zdravotníctva, bude podľa ministerky zdravotníctva už len horšie.

Som veľmi šťastná, že tu dnes s týmto zákonom môžem stáť. Netvrdím, že som najmúdrejšia, ale tvrdím, že treba niečo zmeniť. Cieľom zákona je zlepšiť ústavnú zdravotnú starostlivosť, čísla a parametre na Slovensku a koncové výkony situovať do štátnych rúk,“ povedala pri predkladaní ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Nie je to podľa šéfky rezortu všeliek, ale v rámci toho, aby sme udržali poskytovanie zdravotnej starostlivosti na primeranej úrovni, je reforma nevyhnutná.

Cigániková zatlieskala

„Škoda, že je to tu až teraz. Mohlo to byť skôr, pretože je to potrebný projekt,“ povedala v rozprave poslankyňa SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ako uviedla, stratifikácia však bude mať dopad aj na rozpočet, s čím treba rátať.

Rozumiem, že z dlhodobého hľadiska bude zdravotná starostlivosť efektívnejšia, dopady by sme mohli rozdeliť na nejaké fázy. Nemocnice budú potrebovať peniaze na to, aby zmenili svoje oddelenia,“ dodala Cigániková.

Stratifikáciu podporil aj jeden poslanec zo Smeru

Poslanec za Smer-SD Vladimír Baláž uviedol, že on stratifikáciu podporuje.

Minca, ktorú chceme schváliť, má dve strany – politickú a odbornú. Veľmi som za tú odbornú,“ povedal.

Ako dodal, má výhrady k tomu, že ministerstvo zdravotníctva a jeho pracovníci nedebatovali so zástupcami krajských orgánov či samospráv.

Za stratifikáciu je tak paradoxne aj poslanec strany Smer-SD, ktorá zatiaľ ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej podporu Zdravej zmeny nevyjadrila.

Poliačik: Je tu dobrý zákon, na to nie sme zvyknutí

V nadväznosti na to v parlamentnej rozprave vystúpil nezaradený poslanec Martin Poliačik.

Dostal sa sem dobrý zákon a my si s ním zrazu nevieme počať, lebo na to nie sme zvyknutí. Majme odvahu prijímať dobré zákony, nemôžeme predsa cúvať, pretože sme boli zvyknutí na populistické kroky a zrazu prišla ministerka zdravotníctva s niečím, čo stojí za podporu,“ povedal Poliačik.

Gabániová chce najprv zakázať zisk poisťovní

Jedno mi vadí, že táto reforma sa ide uskutočňovať v takomto prostredí,“ uviedla poslankyňa za stranu Smer-SD Darina Gabániová.

Ako povedala, peniaze, ktoré plynú do zdravotníctva, plynú zo zdravotného poistenia a dve akciové spoločnosti sú poverené tým, aby to uskutočňovali.

Sú to peniaze vybrané zo zákona a majú byť určené len na realizáciu zdravotnej politiky. To, že tu funguje súkromný subjekt, ktorý si nezrealizované prostriedky môže odviesť ako zisk, je nonsens. Najprv malo byť zlikvidované toto,“ dodala Gabániová. Toto „A“ nemôže ísť podľa nej bez toho „B“.

Ministerka na záver: Ak máte otázky, spýtajte sa, zodpoviem

Ministerka zdravotníctva na konci rozpravy uzavrela tému s tým, že v parlamente nikdy nebol zákon, ktorý by bol stopercentný.

Každý zákon sa dá novelizovať. Chcete od tohto zákona, že to bude na 100 percent, to vám neviem povedať, ale prinášam to, čo viem najlepšie priniesť. Ak nikto nemá nič lepšie, nemá morálne právo kritizovať. Uráža ma, ak niekto, kto nečíta zákon, povie, že je tam veľmi veľa otázok. Tak mi ich povedzte a ja ich zodpoviem,“ dodala šéfka rezortu.

Stratifikácia nemocníc má zaviesť novú koncepciu ústavnej zdravotnej starostlivosti. Zmyslom je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na jej poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Kvalita a efektívne využitie zdrojov majú byť tiež podporené vytvorením úrovní nemocníc (lokálna, regionálna, národná, špecializované a kompetenčné centrá) so zadefinovanými rozsahmi poskytovanej zdravotnej starostlivosti a minimálnymi počtami zdravotných výkonov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana CigánikováPeter PčolinskýŠtefan Zelník
Firmy a inštitúcie Most-HídSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SD