Na základe súčasných dôkazov nie je naliehavo potrebné podávať posilňovacie dávky vakcín plne zaočkovaným osobám vo všeobecnej populácii.
O podaní dodatočných dávok by sa však malo uvažovať v prípade ľudí s výrazne oslabeným imunitným systémom. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnilo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
Vakcíny poskytujú vysokú ochranu
Všetky vakcíny povolené v rámci Európskej únie (EÚ) a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) podľa správy poskytujú vysokú úroveň ochrany pred hospitalizáciou, závažným ochorením a úmrtiami súvisiacimi s diagnózou COVID-19.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
ECDC pripomína, že približne jedna z troch dospelých osôb v rámci EÚ/EHP v súčasnosti stále nie je plne zaočkovaná. Vakcinačná kampaň by sa preto mala prioritne zamerať na túto skupinu.
Podľa ECDC je dôležité rozlišovať medzi posilňovacími dávkami pre osoby s normálnym imunitným systémom a dodatočnými dávkami pre osoby s oslabeným imunitným systémom. Niektoré štúdie uvádzajú, že dodatočná dávka vakcíny môže zlepšiť imunitnú odpoveď u osôb s oslabenou imunitou, ako sú napríklad príjemcovia transplantovaných orgánov, ktorých počiatočná reakcia na očkovanie bola slabá.
Štáty môžu začať s prípravou
V takýchto prípadoch by sa už teraz mala zvážiť možnosť podania dodatočnej dávky. Zvážiť by sa mohlo aj preventívne poskytnutie dodatočnej dávky starším slabým jedincom, najmä tým, ktorí žijú v uzavretých priestoroch, akými sú napríklad zariadenia dlhodobej starostlivosti.
Úplné zaočkovanie proti koronavírusu neznižuje len riziko nákazy, ale aj príznaky postcovidového syndrómu
Európska lieková agentúra (EMA) v súčasnosti posudzuje údaje o dodatočných dávkach a zváži, či je vhodné aktualizovať informácie o prípravkoch. EMA bude tiež posudzovať údaje o posilňovacích dávkach. Kým EMA posúdi príslušné údaje, členské štáty môžu zvážiť prípravné plány na podávanie posilňovacích a dodatočných dávok.