UNB Petržalka ponúka v sobotu bezplatné vyšetrenie sluchu.
Počujeme čoraz horšie. Asi 6 % svetovej populácie má nejakú liečiteľnú či riešiteľnú poruchu sluchu. Na Slovensku teda ide o približne 300 tisíc ľudí.
Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že ak sa budeme k poruchám sluchu stavať tak, ako doteraz, ich počet bude rýchlo narastať. Očakáva sa, že v roku 2030 to bude až 600 miliónov ľudí. Vlani to pritom bolo 466 miliónov.
Ako zdôrazňuje prednosta I. otorinolaryngologickej kliniky LF UK a UNB Milan Profant, až 90 % porúch sluchu patrí medzi tzv. odvrátiteľné poškodenia zdravia.
Dajte si vyšetriť sluch
Univerzitná nemocnica Bratislava Sv. Cyrila a Metoda v Petržalke preto na sobotu 2. marca pripravila deň otvorených dverí.
V čase od 8:30 do 14:00 budú môcť záujemcovia prísť na ORL kliniku na piatom poschodí petržalskej nemocnice na Antolskej ulici.
Budú mať možnosť podstúpiť bezplatné vyšetrenie sluchu.
Ročne sa na ambulanciách Kliniky ORL a ChHK vyšetrí približne 20 tisíc pacientov a vykoná viac ako 2 600 operácií. Jedným z riešení poruchy sluchu je totiž kochleárny implantát.
Ročne do sto detí
Ohrozenou skupinou sú malé deti, ktoré sa narodia s chybnou genetickou informáciou. To zapríčiní až stratu funkcie vnútorného ucha a ťažkú poruchu sluchu.
Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-60 tisíc novorodencov. Každoročne teda treba riešiť problém hluchoty u 60-100 novorodencov.
„Tento problém, čo do objemu, je len malá časť z celkového počtu sluchových porúch. Tvorí však veľmi závažný spoločenský jav, ktorému sa venuje mimoriadna pozornosť, aby sme malým deťom s ťažko poškodeným sluchom umožnili obdobné možnosti rozvoja ako ich počujúcim kamarátom,“ objasnil Profant.