Aj ten najlepší odborný návrh je odkázaný na podporu politikov. Návrh zákona totiž musí schváliť parlament. Podľa opozičných strán je stratifikácia nevyhnutná. Za reformu sa vyslovujú aj koaličné strany. Bianko podporu však nevyslovili.
Podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) je zarážajúce, že strana Smer, ktorá riadi zdravotníctvo s malou prestávkou od roku 2006, nebola schopná zrealizovať stratifikáciu nemocníc skôr, a dôsledky a politický tlak tejto reformy necháva na ramenách ďalšej vlády.
Ako uviedol tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, stratifikácia nemocníc je nevyhnutný krok, ktorý je potrebné podstúpiť v prospech pacienta.
„Každý občan má záujem byť operovaný na čo najkvalitnejšom pracovisku. Preto musia byť náročné výkony koncentrované v desiatich slovenských nemocniciach. To zákonite zníži dostupnosť niektorých výkonov v regionálnych nemocniciach. Niektoré všeobecné nemocnice budú musieť zaniknúť v tej forme, ako ich poznáme dnes,“ povedal Krajčí. Vďaka tomu však budeme mať viac lôžok pre následnú starostlivosť a viac lôžok pre dlhodobo chorých.
Podľa Krajčího je hlavným nedostatkom reformy, že nedefinuje maximálne čakacie lehoty a dofinancovanie šiestich regionálnych a štyroch národných nemocníc.
Poslankyňa SaS Jana Cigániková na rokovaní výboru pre zdravotníctvo projekt stratifikácie pochválila. Voči úspešnému zavedeniu je však skeptická. „Už teraz je to nastavené tak, aby sa skutočnou realizáciou zaoberala nová vláda. Mám však obavy, že Smer nezvládne ani legislatívnu časť. Nakoniec, meškajúce pripomienkové konanie je dobrým náznakom,“ napísala Cigániková na sociálnej sieti.
SPOLU: Ak bude definitívny návrh dobrý, podporíme ho
Strana SPOLU – občianska demokracia síce v parlamente oficiálne nie je, viacero nezaradených poslancov je však jej členmi. „Podporujeme kroky a opatrenia vedúce k vyššej efektivite nemocníc a lepšej starostlivosti o pacientov. Tie každoročne generujú miliónové straty,“ uviedol pre portál vZdravotnictve.sk expert strany pre zdravotníctvo Oskar Dvořák.
Naše nemocnice podľa neho potrebujú predovšetkým profesionálne a odpolitizované vedenie, dôslednejší dohľad a tiež tvrdé rozpočtové obmedzenia.
„O podpore plánu stratifikácie sa definitívne rozhodneme, až keď ho uvidíme vo finálnej podobe a keď budeme poznať aj presný plán realizácie,“ spresnil Dvořák. „Ak bude ministerstvo vo finálnom návrhu vedieť garantovať zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti a zároveň dostupnosť lekárov pre našich pacientov, nemáme dôvod ho nepodporiť,“ dodal.
Podľa neho sa však neraz stalo, že vláda oznámila väčšie zmeny, než bola napokon schopná presadiť. „Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ predstavuje len plány a vízie, ktoré sa majú začať uskutočňovať až po voľbách. Je teda otázne, či k sľubovaným zmenám naozaj pristúpi, alebo o nich bude len hovoriť, či nimi prípadne zaviaže budúcu vládu,“ uzavrel Dvořák.
Sme Rodina vidí nedostatky
Hnutie SME RODINA – Boris Kollár víta prezentovanú stratifikáciu nemocníc na Slovensku. „V prezentovanej forme ju chápeme ako prostriedok k zefektívneniu ústavnej zdravotnej starostlivosti. Jej plánované zavedenie však zaostáva za potrebami slovenského zdravotníctva viac ako 10 rokov,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk poslankyňa hnutia Zuzana Šebová.
Je podľa nej nadmieru jasné, že nemocnice nemôžu poskytovať prvotriednu zdravotnú starostlivosť pri nesplatených dlhoch vo výške minimálne 1,5 miliardy eur. „Legislatíva nemocniciam určuje rast nákladov, avšak možnosti ovplyvňovať jej výnosy ponecháva na zdravotné poisťovne. Veď mzdy v zdravotníctve predstavujú viac ako 70 % prevádzkových nákladov nemocníc,“ upozorňuje Šebová.
Tvrdenie, že stratifikácia nemocníc okrem zefektívnenia systému zavedie aj zvýšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti, je však podľa nej stále diskutabilné a nedoriešené.
Pripraveným pokladom podľa hnutia chýbajú dosahové štúdie. Mali by ozrejmiť a zhodnotiť, kam pôjdu pacienti po zatvorení oddelení nemocníc, ktoré nesplnia dnes nastavené indikátory kvality a či ostatné prijímajúce nemocnice budú na to pripravené.
„Stratifikácia neobsahuje možnosti individuálne posudzovať indikátory kvality, ktoré by objektívne a nezávisle zohľadňovali charakter, historický význam a lokalitu danej nemocnice,“ upozornila Šebová.
Sme rodina tiež navrhuje, aby sa nastavili aj kritériá pre zotrvanie samotných riaditeľov nemocníc vo svojom kresle.
Stratifikácii chýba podľa hnutia reálny pohľad na nedostatok kvalitného zdravotného personálu, hlavne lekárov a zdravotných sestier. „Bude potrebné, aby mzdy zdravotných pracovníkov v ústavných zariadeniach neboli viazané na priemernú mzdu v krajine,“ hovorí Šebová. Malo by sa podľa nej prejsť na nový systém odmeňovania s oveľa väčším dôrazom na výkony a ich kvalitu.
Viac ako trojročná príprava stratifikácie je nedostatočná, pokračuje poslankyňa, avšak zaviesť ju je už nevyhnutné.
„Preto reálnym indikátorom zlepšenia kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti nie je samotná stratifikácia nemocníc a jej indikačné kritériá, ale reálny pokles odvrátiteľných úmrtí a pokles úmrtí detí pri narodení, čo budeme môcť skonštatovať v horizonte minimálne piatich rokov,“ uzavrela Šebová.
SNS je za, chce na návrhu pracovať
„Materiál stratifikácie treba chápať ako návrh, ktorý musí prejsť pripomienkovým konaním,“ napísala Slovenská národná strana.
K návrhu sa podľa nej musia vyjadriť odborné spoločnosti. Tie v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva zadefinujú, v ktorých nemocniciach sa bude zložitejšia a náročnejšia liečba vykonávať.
„Myšlienka a návrh je dobrý a SNS ho podporí. SNS bude celý proces veľmi pozorne sledovať a prostredníctvom svojich odborníkov sa bude do tohto procesu aktívne zapájať,“ uviedli národniari.
Most-Híd je opatrnejší, Smer mlčí
„Samotný materiál, ku ktorému okrem poskytovateľov a zriaďovateľov mali možnosť sa vyjadriť aj stavovské organizácie, považujeme za komplexný a potrebný,“ odpovedala na naše otázky hovorkyňa strany Klára Debnár.
Či však stratifikácia získa podporu poslancov strany Most-Híd, závisí od toho, aká bude finálna podoba návrhu. „Pre predstaviteľov Mosta-Híd prioritou ostáva dostupná a kvalitná zdravotná starostlivosť,“ uzavrela Debnár.
Prekvapivý postoj zaujal Smer-SD. Najsilnejšia vládna strana, ktorá ministerku Andreu Kalavskú do funkcie nominovala, mlčí. Na naše otázky o podpore stratifikácii neodpovedala. Odpoveď sme nedostali ani od ĽSNS.