Počet pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu srdca, sa neustále zvyšuje a je to celosvetový trend.
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s., (NÚSCH) má za sebou 432 úspešných transplantácií srdca, konkrétne pri 413 dospelých pacientoch a 19 detí. Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca.
Na rakovinu hrubého čreva zomiera ročne dvetisíc ľudí, dá sa tomu predísť prevenciou a včasnou liečbou
NÚSCH tiež prebral do dlhodobej starostlivosti 58 slovenských občanov, ktorí podstúpili transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v Českej republike do roku 1998. Ku koncu minulého roka bolo na čakacej listine na transplantáciu 34 pacientov.
„Rozsah skúseností, aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe. Počet transplantácií srdca v SR stagnuje v poslednej dobe na približne 20 ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu,“ uviedla primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC.
NÚSCH je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie srdca. V týchto dňoch si pripomína 26. výročie úspešnej transplantácie srdca v NÚSCH a v novodobých dejinách samostatnej Slovenskej republiky.
Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil prof. MUDr. Juraj Fabián, DrSc., FESC. Po viacročnej príprave v noci z 20. na 21. marca 1998 chirurgický tím transplantoval srdce vtedy 58-ročnému príjemcovi.
Pacient Štefan Petrík z Jura nad Hronom žil s transplantovaným srdcom 9,5 roka, pričom nezomrel na srdcové ochorenie. Prvú transplantáciu srdca u nás vykonal lekársky tím pod vedením prof. MUDr. Viliama Fischera, CSc., FICS.