Počet chorôb z povolania na Slovensku enormne rastie. Na ľudí jednoznačne najčastejšie doliehajú následky sedavého zamestnania. Uvádza sa to v tlačovej správe Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
NCZI eviduje za minulý rok 423 pacientov s chorobami z povolania. Ide o výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, keď NCZI zaznamenalo 254 prípadov. Medzi pacientmi sa zvýšil najmä počet žien, a to zo 118 v roku 2020 na 267 v roku 2021.
Najväčšie problémy robí dlhé sedenie
Za najčastejšiu príčinu chorôb z povolania v minulom roku NCZI označilo dlhodobé sedenia a jednostranné zaťaženie končatín. To viedlo k ochoreniu kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín (176 prípadov).
Mladých ľudí s bolesťami chrbta pribúda, môžu za to aj mobily či typ zamestnania
Infekčné a parazitárne choroby zaznamenali druhý najväčší podiel na celkovom počte chorôb z povolania (162 prípadov). Tretím najčastejším dôvodom ochorenia z povolania sú problémy kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín v dôsledku vibrácií (32 prípadov).
Päťkrát vyššie riziko pracovného úrazu
NCZI pripomína, že v rámci prevencie pomáha komunikácia zamestnávateľa so zamestnancami o ich problémoch v práci a možnostiach zlepšenia. Pomôcť môže aj spolupráca s pracovnou zdravotnou službou, ktorá okrem formálnych plnení zákonných povinností môže aj reálne pomôcť pri zlepšovaní kvality pracovného prostredia.
Nadmerná pracovná doba zabíja státisíce ľudí. WHO navrhuje zmeny pre zamestnancov
„Človek, ktorý je v práci vystavený dlhodobému stresu a tlaku na pracovný výkon, má päťkrát vyššie riziko pracovného úrazu,“ upozornilo NCZI.
Význam prevencie pracovných úrazov a chorôb z povolania je dôležité vyzdvihnúť aj v súvislosti so Svetovým dňom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktorý pripadá na 28. apríla.