Počas hospitalizácie zomrelo v minulom roku v zdravotníckych zariadeniach 30 463 pacientov. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií v štatistike hospitalizovaných v SR 2018. Predstavuje to 25,6 úmrtia na 1 000 hospitalizácií.
Najvyššia úmrtnosť hospitalizovaných bola pri subjektívnych a objektívnych príznakoch a abnormálnych klinických a laboratórnych nálezoch nezatriedených inde (60,6 promile), nasledovali choroby dýchacej sústavy, kde nastalo úmrtie pri 57,7 promile hospitalizáciách. Pri nádoroch to bolo 50,8 prípadu úmrtí na 1 000 pacientov.
Úmrtnosť pri chorobách obehovej sústavy bola 49,5 promile. Najviac úmrtí hospitalizovaných pacientov v absolútnom vyjadrení bolo na diagnózy srdcové zlyhanie, zápal pľúc vyvolaný nešpecifikovaným mikroorganizmom, respiračné zlyhanie nezatriedené inde a mozgový infarkt.
Obnova prístrojovej techniky
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na túto štatistku uviedlo, že kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti je hlavnou prioritou v oblasti zdravotníctva.
Počet hospitalizácií na Slovensku sa mierne zvyšuje, ale pacienti strávia v nemocnici menej času
„Ministerstvo zdravotníctva pracuje na systematických riešeniach, ktoré by mali práve počet odvrátiteľných úmrtí znížiť,“ informovalo. Umožňuje to podľa neho napríklad kvalitná diagnostika. „Po mnohých rokoch prichádza k obnove prístrojovej techniky, ktorá umožní pacientov kvalitne a v adekvátnom čase liečiť,“ uviedol rezort.
Ministerstvo zdravotníctva zároveň už zrealizovalo opatrenia, ktorých zámerom je podľa rezortu zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. V období od roku 2017 až do 31. mája 2019 pridelilo MZ zdravotníckym organizáciám vo svojej priamej pôsobnosti kapitálové výdavky zo štátneho rozpočtu celkovo vo výške vyše 141 mil. eur.
Technológia STEMI v záchrankách
Najväčší objem kapitálových výdavkov smeroval na nákup zdravotníckej techniky, ako napr. CT prístroje, RTG prístroje, lineárne urýchľovače. Nemocnice majú možnosť čerpať financie aj zo zdrojov eurofondov.
„Investície do nových prístrojov či postelí sú nesmierne dôležité pre kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti, prispievajú k lepšej diagnostike, rýchlejšej liečbe a tým pádom k zníženiu počtu odvrátiteľných úmrtí,“ informovalo ministerstvo.
K vyššej kvalite starostlivosti prispela podľa ministerstva aj technológia STEMI, ktorú využívajú všetky vozidlá záchrannej zdravotnej služby. Ide o tzv. telemedicínu, ktorá umožňuje prenos údajov priamo zo sanitky. Nemocnica sa vie vďaka nej pripraviť na prijatie pacienta. „Cieľom MZ SR je, aby mali všetci pacienti na Slovensku prístup ku kvalitnej liečbe v čo najrýchlejšom časovom intervale,“ tvrdí MZ.
Počet odvrátiteľných úmrtí má znížiť aj projekt stratifikácie, ktorú ministerstvo nazýva Zdravá zmena. Reformu nemocníc sa však na augustovom rokovaní vlády nepodarilo presadiť. Ministerka zdravotníctva má v septembri o svojom návrhu stratifikácie rokovať s politickými stranami aj odborníkmi.