Zástupcovia zdravotníckych organizácií žiadajú parlamentné politické strany, aby pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2023 pred politickým uvažovaním uprednostnili odborne podloženú debatu, korektnú komunikáciu a dodržiavanie dohodnutých záväzkov.
Zdravotníctvo je celok zložený z častí
Následky neadvekvátnych rozhodnutí jednej vlády podľa nich neprinášajú očakávaný efekt, ale vytvárajú negatívnu východiskovú pozíciu pre ktorúkoľvek ďalšiu vládu a len prehlbujú negatívnu finančnú a personálnu bilanciu v zdravotníctve a zvyšujú spoločenské napätie.
V spoločnom vyhlásení to uviedli Slovenská lekárska komora, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociácia štátnych nemocníc SR, Asociácia nemocníc Slovenska a Asociácia súkromných lekárov – Zdravita.
Lengvarský verí, že lekári svoje výpovede stiahnu. Ministerstvo prepracovalo memorandum
Zdravotnícke organizácie tiež žiadajú, aby sa neustále uvažovalo v kontexte a intenciách, že v systéme zdravotníctva existuje nemocničná aj ambulantná zdravotná starostlivosť a jej ďalšie zložky, ktoré vytvárajú jeden celok a že chybné kroky v súčasnosti už môžu mať domino efekt na celý sektor.
Podporu budú hľadať u pacientov
„Zavádzanie pri riešení problémov slovenského zdravotníctva je zdravotníkmi ľahko prehliadnuteľné a následne vyvoláva nedôveru na spôsob riešenia aj v prípade, že návrhy sú mienené úprimne,“ uviedli.
Lekárski odborári zvolávajú na 17. novembra protestné zhromaždenie, chcú upozorniť vládu na zostávajúci čas
Tvrdia, že je potrebné využiť celý rok 2023 na širokú diskusiu o zdravotníctve medzi zdravotníckymi organizáciami, zdravotnými poisťovňami a štátnymi orgánmi.
„Budeme intenzívne hľadať podporu u tých, ktorých sa neriešené problémy v zdravotníctve týkajú najviac – našich pacientov,“ dodali.