Diagnostika parazitárnych ochorení by na Slovensku mala byť jednoduchšia, informovala na svojej stránke Slovenská akadémia vied (SAV).
Jedna z krvných skupín chutí komárom viac. Na vznik alergickej reakcie stačí 6 sekúnd nepozornosti
Vedci z Parazitologického ústavu SAV budú môcť vďaka novému projektu odhaliť aj ochorenia, ktorých identifikácia bola u nás doteraz komplikovaná.
Alveolárna a cystická echinokokóza
Podľa Daniely Antonovej z Parazitologického ústavu SAV medzi takéto ochorenia patrí napríklad alveolárna a cystická echinokokóza, ktoré vyvolávajú Pásomnica líščia (Echinococcus multilocularis) a Pásomnička pečeňová (Echinococcus granulosus).
Nakazené kliešte sa presúvajú stále vyššie, najrizikovejšie sú dva slovenské regióny
Ľahšia bude aj diagnostika tzv. črevných ľudských pásomníc – Pásomnice dlhej (Taenia saginata) a Pásomnice obyčajnej (Taenia solium).
Zo stolice či biologického materiálu
Laboratórium diagnostiky a epidemiológie parazitárnych ochorení SAV je jediným slovenským pracoviskom, na ktorom vedci robia testy na ochorenia spôsobujúce cudzopasné červy.
Na Slovensku sa objavuje aj nový druh veľkého kliešťa. Na prvý pohľad pripomína pavúka
„Molekulárna diagnostika zavedená na Parazitologickom ústave SAV je originálnym prístupom, ktorý umožní identifikáciu pôvodcu infekcie nielen zo stolice, ale pri podozrení na orgánovú formu ochorenia (cysticerkózu) aj z biologického materiálu získaného pri chirurgickom zákroku. Zároveň bude veľmi cenným zdrojom informácií aj pre epidemiológov, pretože umožní identifikovať, ktorý druh pásomnice na Slovensku dominuje,“ dodala parazitologička.