Poslanci Národnej rady SR v stredu schválili úpravy zdravotníckych zákonov. Ide o zmeny niektorých zákonov vyplývajúcich zo Zmluvy o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve medzi Vládou SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ). V prípade, že by zákony neboli prijaté, od marca 2025 by hrozilo, že približne 3 300 lekárov odíde z nemocníc. Legislatíva nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR, s niektorými ustanoveniami platnými až od 1. marca 2025 alebo od 1. januára 2026.
Úprava šiestich zákonov
Legislatíva sa zameriava na úpravu dokopy šiestich zákonov. Národná rada odsúhlasila zrušenie nútenej prace lekárov počas mimoriadnej situácie, ktorú parlament prijal v decembri 2024. Podľa dohody s LOZ sa upravia aj mzdy niektorých lekárov a zubných lekárov. Zruší sa prechodné ustanovenie a navráti sa k pôvodným koeficientom pre výpočet základnej zložky mzdy niektorých zdravotníckych pracovníkov.
LOZ verí v spojenie koalície a opozície pre zlepšenie slovenského zdravotníctva, rokovanie o kľúčových zákonoch začne v utorok v NR SR
Po novom sa upravia aj minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie nemocníc a pracovný čas zdravotníkov sa skráti a 37,5 hodín týždenne. Rovnako sa zavedú mechanizmy na kontrolu činnosti nemocníc, ako aj na vyššiu transparentnosť pri rozdeľovaní financií medzi nemocnice. Lekárske odborové združenie ešte pred schválením uviedlo, že zákony prinesú pacientom chýbajúcich zdravotníkov a posilnia práva pacientov na kvalitnú starostlivosť.
Finančné dopady
Zároveň prinesú aj transparentné financovanie nemocníc a nastavia mantinely zdravotným poisťovniam, ktoré sa osvedčili aj v susednej Českej republike. Koľko budú štát stáť schválené zmeny, nie je jasné. Minister zdravotníctva Kamil Šaško však potvrdil, že finančné dopady legislatívy sú vydiskutované s Ministerstvom financií SR.
Lekári po celom Slovensku sťahujú výpovede, podľa Visolajského je teraz rad na vláde
„Môžem potvrdiť, že budú plne kryté z rozpočtu verejného zdravotného poistenia, to znamená žiaden nadbytočný náklad pre verejné financie. Nebudeme v žiadnom prípade siahať na zdroje, ktoré pôjdu priamo za pacientom,“ uviedol na rokovaní vlády minister zdravotníctva Kamil Šaško.