Pacientom s extrémnou obezitou môže pomôcť operácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Foto: GettyImages

Extrémna obezita. Komplikuje banálne životné aktivity. Je častou príčinou závažných zdravotných komplikácií ako diabetes 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia alebo bolesti chrbtice. Podľa odborníkov skracuje život až o 10 rokov.

O extrémnej obezite hovoríme, ak body mass index (BMI) presiahne hodnotu 40. Na Slovensku ňou trpí takmer 100 000 ľudí. Tým, ktorí nedokážu schudnúť vlastnou vôľou, dáva nádej bariatricko-metabolický zákrok.

Ide o chirurgické zmenšenie žalúdka, ktoré upraví stravovacie návyky a zníži pocit hladu. Môže dokonca prispieť ku kompenzácii alebo dokonca k remisii cukrovky 2. typu alebo znížiť krvný tlak. Vďaka tomu z dlhodobého hľadiska významne ušetrí aj štát a zdravotné poisťovne.

Zmenšenie žalúdka

Bariatricko-metabolický zákrok sa na Slovensku vykonáva iba v piatich nemocniciach na Slovensku. Jednou z nich je Nemocnica akad. L. Dérera na bratislavských Kramároch, ktorá informácie poskytla.

Okrem zmenšenia objemu žalúdka sa odstránia aj príslušné „hormóny hladu“. Zákrok sa robí mini-invazívne, laparoskopicky, keď nemá pacient priamo postihnutú brušnú stenu.

Laparoskopia
Foto: GettyImages

„Napríklad pri metóde nazývanej sleeve resekcia odstránime až 80 % žalúdka a s ním aj časť buniek zodpovedných za pocit hladu cez 4 – 5 malých vpichov do brušnej dutiny,“ vysvetľuje Alexander Mayer, námestník nemocnice, ktorý sa vo svojej praxi venuje aj týmto výkonom.

Objem žalúdka sa zmenší z 1,5 litra na asi 150 mililitrov. Hlavné funkcie zostávajúcej časti žalúdka pritom ostávajú nezmenené. Človek so zmenšeným žalúdkom začne prijímať menej potravy a tiež sa rýchlejšie zasýti.

„Máme pacientov, ktorým sa rok po bariatrickom zákroku upravili hodnoty cukru v krvi, znížil sa krvný tlak a ustúpili bolesti kĺbov a chrbtice,“ zdôraznil prednosta Chirurgickej kliniky SZU a UNB Ivan Brychta. Zároveň však upozorňuje, že operáciou to nekončí. Je potrebné, aby pacient dodržiaval predpísanú životosprávu.

Nie pre každého

Nie každý pacient je však na operáciu vhodný. Základným kritériom je BMI nad 40 bez pridružených ochorení alebo BMI nad 35 no s pridruženými problémami ako je cukrovka, vysoký krvný tlak alebo dlhodobé bolesti kĺbov a chrbtice riešené ortopédom alebo neurológom.

Zároveň je potrebné vyšetrenie endokrinológa, ktorý musí potvrdiť, že pacient je hormonálne v poriadku. Treba tiež vyšetrenie psychológa, aby boli vylúčenie aj prípadné psychické poruchy ako príčina extrémnej obezity.

Následný chirurgický zákrok patrí medzi štandardné operačné výkony. Pacienti spravidla na tretí deň po operácii opúšťajú nemocnicu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava