Odbory sestier vítajú poslaneckú iniciatívu na zvýšenie ich platov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura_penazenka.jpg
Foto: Pixabay.com

Ak sa zvýšia platy sestier a pôrodných asistentiek, nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás, uvádza OZ SaPA

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vníma pozitívne návrh skupiny poslancov, ktorým by sa zvýšilo platové ohodnotenie sestrám a pôrodným asistentkám. Návrh novely predkladajú do parlamentu poslanci OĽaNO.

„Každú novelu zákona, ktorá zlepší platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, vítame, pretože ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR. A nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Sestier je stále menej

„Dlhodobo hovoríme, že situácia sestier a pôrodných asistentiek je neudržateľná, ich stavy sú poddimenzované, sestry preťažené, v nemocniciach pri pacientoch chýbajú tisíce sestier, ich priemerný vek je okolo 50 rokov a mnohé sú pred dôchodkom. Je alarmujúce, že si kompetentní nevšímajú dlhodobé a kritické znižovanie počtov personálu pri pacientoch, čo má prirodzene následky na zdraví obyvateľstva,“ dodala Kavecká.

Počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov v SR sa od roku 2000 do roku 2016 podľa štatistiky OECD znížil zo 7,44 na 5,74 sestry.

Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Celkový počet sestier sa za toto obdobie znížil zo 40 077 na 31 000, čo je pokles o 22,65 %.

Pokles počtov pokračuje ako u jedinej krajiny Európskej únie, upozorňuje odborová organizácia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek